کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.

آنگولا

همه چیز درباره آنگولا

اطلاعات کلی آنگولا :

آنگولا تقریباً به شکل مربع شکل و حداکثر عرض آن حدود ۸۰۰ مایل (۱۳۰۰ کیلومتر) از جمله تعطیلات کابیندا ، که در امتداد ساحل اقیانوس اطلس درست در شمال مرز آنگولا با جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده است.  آنگولا با شمال غربی با جمهوری کنگو ، از شمال و شمال شرقی با جمهوری دموکراتیک کنگو، از جنوب شرقی با زامبیا ، از جنوب با نامیبیا و از غرب با اقیانوس اطلس هم مرز است .

با وجود پیشرفت چشمگیر در ثبات اقتصاد کلان و اصلاحات ساختاری، آنگولا هنوز هم از اثرات پایین آمدن قیمت نفت و سطح تولید رنج می‌برد، با انقباض تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) در سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۲ درصد است.

نگاهی به کشور آنگولا

بخش نفت یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و بیش از 90٪ صادرات تبدیل اقتصاد نفتی به رهبری به یک الگوی رشد تحت نظارت بخش خصوصی یک فرآیند پیچیده و طولانی مدت است و بخش نفت همچنان در این دوره انتقال نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. ثبات اقتصاد کلان از طریق یک رژیم انعطاف‌پذیر نرخ ارز، سیاست محدودکننده پولی و ادغام مالی احیا و حفظ شده است.

برنامه اصلاحات با سه سال تمدید قرارداد تحت تسهیلات صندوق تمدید شده (EFF) از صندوق بین‌المللی پول (3.7 میلیارد دلار) و یک سری برنامه‌ای از تأمین مالی سیاست توسعه (DPF) از بانک جهانی (500 میلیون دلار) پشتیبانی می‌شود. آنگولا از زمان پایان جنگ داخلی 27 ساله در 2002 ، ثبات سیاسی را حفظ كرده است.

در سال 2010، قانون اساسی یك سیستم پارلمانی ریاست جمهوری را با رئیس جمهور تأسیس كرد كه دیگر با رأی مستقیم مردمی انتخاب نشود، بلكه در عوض به عنوان رئیس حزب بیشترین كرسی را بدست می‌آورد. قانون اساسی سال 2010 محدودیت دو دوره پنج ساله ریاست جمهوری را تعیین می‌کند.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی آنگولا

بررسی اجمالی اقتصادی

با وجود پیشرفت چشمگیر در ثبات اقتصاد کلان و اصلاحات ساختاری، آنگولا هنوز هم از اثرات پایین آمدن قیمت نفت و سطح تولید رنج می‌برد، با انقباض تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) در سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۲ درصد است. بخش نفت یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و بیش از ۹۰٪ صادرات تبدیل اقتصاد نفتی به رهبری به یک الگوی رشد تحت نظارت بخش خصوصی یک فرآیند پیچیده و طولانی مدت است و بخش نفت همچنان در این دوره انتقال نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

دولت از زمان تصدی مقام در سال ۲۰۱۷ اصلاحات اساسی را انجام داده است. دو قانون ضروری برای تقویت رشد و رقابت با محوریت بخش خصوصی ضروری است: قانون سرمایه‌گذاری خصوصی و قانون ضد انحصار و پس از آن ایجاد مرجع رقابت. دولت نخستین اقدامات را برای اصلاح خدمات عمومی، تعرفه‌های ابزار و یارانه‌ها و خصوصی‌سازی یا نقدینگی برخی شرکت‌های دولتی با ایجاد IGAPE – آژانس نظارتی شرکت‌های دولتی (SOE) برداشت. دولت همچنین برای محافظت از آسیب‌پذیرترین افراد در برابر اصلاحات، یک دفترچه ثبت‌احوال تأسیس کرد.

ثبات اقتصاد کلان از طریق یک رژیم انعطاف‌پذیر نرخ ارز، سیاست محدودکننده پولی و ادغام مالی احیا و حفظ شده است. برنامه اصلاحات با سه سال تمدید قرارداد تحت تسهیلات صندوق تمدید شده (EFF) از صندوق بین المللی پول (۳.۷ میلیارد دلار) و یک سری برنامه‌ای از تأمین مالی سیاست توسعه (DPF) از بانک جهانی (۵۰۰ میلیون دلار) پشتیبانی می‌شود.

پاسخ این سیاست از اواخر سال ۲۰۱۷ در کاهش‌عدم تعادل داخلی کافی و مؤثر بوده است. بانکو Nacional د آنگولا (BNA) یک سیاست پولی محدود برای لنگر تورم و جبران تأثیر کاهش ارزش ارز اتخاذ کرد. با این حال، موضع تنگ سیاست پولی در سال ۲۰۱۹ با کاهش نرخ بهره در ژانویه و مه برای تحریک فعالیت‌های اقتصادی، تا حدودی آرام شده است. تورم همچنان بالاست؛ اما همچنان از ۱۸.۶٪ در پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۷.۲٪ در ژوئیه ۲۰۱۹ کاهش یافته است که نشان دهنده فعالیت اقتصادی ضعیف و قطع نرخ ارز خاموش است.

مقامات به طور جدی در مورد نقاط ضعف بخش مالی پرداخته‌اند. BNA حداقل سرمایه مورد نیاز بانک‌ها را افزایش داد و این منجر به تعطیلی سه بانک شد. وامهای غیرحرفه‌ای (NPL) در ۲۸٪ از کل وام‌های ناخالص بالا باقی مانده‌اند؛ اما آن‌ها در Banco de Poupança e Crédito (BPC) متمرکز شده‌اند که ساختار بازسازی بخشی از برنامه صندوق بین‌المللی پول است.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های آنگولا

رتبه آنگولا در فضای اقتصادی بر اساس موقعیت آماری ارزیابی می‌شود و البته که رتبه کشاورزی برای این کشور متوسط اعلام شده است. و پروژه StatCap: برای بهبود داده‌ها برای سنجش فقر و تخصیص بهتر منابع برای برنامه‌های اجتماعی، WBG پروژه Statcap را در ۲۶ مه ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد که هدف از آن ارتقاء ظرفیت آماری است. این پروژه شامل سیستم نظارت بر کشاورزی [سرشماری RAPP- کشاورزی و بررسی‌های پیگیری (۲۴ میلیون دلار) است. پیش آزمون RAPP در اوایل ژوئیه ۲۰۱۷ با موفقیت انجام شد و پیش بینی می‌شود جمع آوری اصلی داده‌ها در سراسر کشور تا پایان دسامبر ۲۰۱۹ تکمیل شود.

پروژه توسعه کشاورزی مشاغل کوچک بازار (MOSAP): با ارائه آموزش و فن آوری‌های جدید، بهبود مهارت‌های سازمانی و بازاریابی و بهبود دسترسی آن‌ها به خدمات پسوند و ورودی‌های کشاورزی، از ذینفعان پشتیبانی می‌ند. همچنین از تقویت تشکل‌های کشاورزان حمایت کرد. حدود ۷۲۵ مدرسه میدانی کشاورزان توسط این پروژه ایجاد شده و به آموزش بیش از ۵۰۰۰۰۰ قشر کوچک برای افزایش تولید عمده محصولات کشاورزی هدفمند از این پروژه کمک کرده است.

یادگیری برای همه پروژه :  بهبود مهارت‌ها و دانش معلمان و همچنین مدیریت مدرسه در مناطق تعیین‌شده پروژه را پیش‌بینی می‌کند. این پروژه همچنین پیش بینی می‌کند سیستمی برای ارزیابی منظم دانش‌آموزان ایجاد کند. 

این پروژه ۱۶۷ منطقه تأثیر گذار از طریق آموزش (ZIP) در مناطق اجرای پروژه ایجاد کرده است. مدل ZIP یک شبکه مدرسه ایجاد می‌کند که در آن مدارس در کارهای روزانه خود برای ارائه آموزش با کیفیت بالا با یکدیگر همکاری می‌کنند. هر پستی شامل شش تا هفت مدرسه ابتدایی است که در رادیو از ۱۰ کیلومتر تجاوز نمی‌کنند و توسط یک هماهنگ کننده که توسط این پروژه آموزش دیده است به عنوان مربی مربیان هدایت می‌شود.

این پروژه تاکنون ۱۶۷ ZIP ایجاد کرده است و چهار مورد از شش ماژول برنامه ریزی شده برای برنامه آموزشی را پوشش داده است. در این ماژول‌ها، در کل نزدیک به ۱۵۰۰۰ معلم در مورد روش تدریس زبان پرتغالی، ریاضیات، نظارت آموزشی، ارزیابی در کلاس و تمایز آموزشی آموزش دیده‌اند. رتبه ارزیابی آموزشی برای آنگولا در بخش‌های مشخص خوب است.

نوع حکومت و ساختار سیاسی آنگولا

آنگولا از زمان پایان جنگ داخلی ۲۷ساله در ۲۰۰۲، ثبات سیاسی را حفظ کرده است. در سال ۲۰۱۰، قانون اساسی یک سیستم پارلمانی ریاست جمهوری را با رئیس جمهور تأسیس کرد که دیگر با رأی مستقیم مردمی انتخاب نشود، بلکه در عوض به عنوان رئیس حزب بیشترین کرسی را به دست می‌آورد. قانون اساسی سال ۲۰۱۰ محدودیت دو دوره پنج‌ساله ریاست جمهوری را تعیین می‌کند. اولین انتخابات محلی کشور برای سال ۲۰۲۰ برگزار شده است.

در سطح بین المللی، آنگولا بیشتر قاطع می‌شود و تعهد پایدار‌تری به صلح و ثبات در آفریقا، به ویژه در منطقه دریاچه‌های بزرگ نشان می‌دهد. اخیراً توافق نامه‌ای برای پایان دادن به تنش بین همسایگان رواندا و اوگاندا تسهیل شد.

احزاب عمده در آنگولا MPLA، UNITA، جبهه ملی برای آزادسازی آنگولا (Frente Nacional de a Libertação de Angola؛ FNLA)، حزب لیبرال دموکرات، و حزب تجدید اجتماعی. FNLA یکی از سه گروهی بود که از آغاز دهه ۱۹۶۰ برای استقلال آنگولا جنگید. رهبر آن، هولدن روبرتو، پس از سال ۱۹۷۵ آنگولا را ترک کرد و تا سال ۱۹۹۱ برنگشت. تا سال ۱۹۹۲ MPLA تنها حزب سیاسی قانونی در کشور بود. انتخابات چند جانبه در آن سال کرسی‌هایی را در مجلس شورای ملی به نمایندگان ۱۲ حزب سیاسی از جمله یونیتا داد. در اوایل قرن بیست و یکم، زنان حدود ۱۵ درصد از مجلس شورای ملی را تشکیل می‌دادند. آن‌ها به عنوان وزیر در دولت آنگولا خدمت کرده‌اند و یک زن همچنین معاون رئیس دیوان عالی کشور را بر عهده داشته است.

سازمان زنان آنگولا در اواخر دهه ۱۹۷۰ تحت کنترل MPLA قرار گرفت؛ اما هنوز استقلال را حفظ کرد. این مرکز به عنوان منبع مشارکت زنان در جامعه خدمت می‌کرد. جنبش مردمی برای آزادسازی آنگولا – جنبش جوانان به عنوان مجرای عضویت در حزب در اواخر دهه ۱۹۷۰ خدمت می‌کرد.

پایتخت و شهرهای بزرگ کشور آنگولا

لواندا، پایتخت آنگولا، شهری بندری در سواحل غربی آفریقای جنوبی است. تفرجگاه ساحلی معروف به مارژینال در کنار خلیج Luanda است. در نزدیکی قلعه به خوبی حفظ شده قرن شانزدهم سائو میگوئل قرار دارد که هم اکنون دارای موزه نیروهای مسلح است. این قلعه دارای منظره‌ای از بندر و Ilha do Cabo است، شبه جزیره‌ای باریک در خلیج که سواحل، بارها و رستوران‌ها در آن قرار دارد.

تاندو، سابقا ویلا سالازار، شهری است با ۱۶۱.۵۸۴ نفر جمعیت و یک کمون در شهرداری Cazengo استان کوانزا نورته در آنگولا. همچنین محل استقرار شهرداری کازنگو و مرکز استان است

هوامبو که قبلاً نوا لیسبو بود، بعد از پایتخت لوآندا و لوبانگو، سومین شهر بزرگ در آنگولا است، با جمعیت ۵۹۵۳۰۴ در این شهر و جمعیت ۷۱۳.۱۳۴ نفری در شهرداری هوامبو قرار دارد.

ردیف نام جمعیت طول جغرافیایی عرض جغرافیایی
1 لواندا، لواندا ۲۷۷۶۱۶۸ -۸.۸۳۷ / ۱۳.۲۳۴
2 ندالاتاندو، کوانزا نورته ۳۸۳۱۰۰ -۹.۲۹۸ / ۱۴.۹۱۲
3 هوامبو، هوامبو ۲۲۶۱۴۵ -۱۲.۷۷۶ / ۱۵.۷۳۹
4 لوبیتو، بنگوئلا ۲۰۷۹۳۲ -۱۲.۳۶۴ / ۱۳.۵۳۶
5 بررسیهای رستوران   بنگولا ، بنگوئلا ۱۵۱۲۲۶ -۱۲.۵۷۶ / ۱۳.۴۰۵
6 Kuito در   ، BIE ۱۱۳.۶۲۴ -۱۲.۳۸۳ / ۱۶.۹۳۳
7 لوبانگو   ، هویلا ۱۰۲.۵۴۱ -۱۴.۹۱۷ / ۱۳.۴۹۲
8 مالانژه، آنگولا   ، Malanja ۸۷.۰۴۶ -۹.۵۴ / ۱۶.۳۴۱
9 ناميب   ، ناميب ۸۰.۱۴۹ -۱۵.۱۹۶ / ۱۲.۱۵۲
10 سویو   ، زائر ۶۷.۴۹۱ -۶.۱۳۵ / ۱۲.۳۶۹
11 بررسی رستوران  Cabinda ، کابیندا ۶۶.۰۲۰ -۵.۵۵ / ۱۲.۲

شرکت های مهم و معتبر کشور آنگولا

آنگولا دارای ذخایر عظیم معدنی و نفتی است و اقتصاد آن جزء سریعترین رشد در جهان به ویژه پس از پایان جنگ داخلی است. به رغم این، سطح زندگی در آنگولا برای اکثر مردم پایین است و امید به زندگی و میزان مرگ و میر نوزادان در آنگولا از بدترین وضعیت در جهان است. رشد اقتصادی آنگولا بسیار نابرابر است، با اکثر ثروت کشور در بخش کوچکی از جمعیت به طور نامتناسب متمرکز شده است

این لیست شامل شرکتهای قابل توجه با دفتر مرکزی مستقر در کشور است. صنعت و بخش‌هایی از آن از معیار طبقه‌بندی صنعت پیروی می‌کنند. سازمان‌هایی که فعالیت خود را متوقف کرده‌اند شامل نقصان شناخته می‌شوند.

نام

صنعت

بخش

مرکز فرماندهی

تأسیس شد

یادداشت

هوانوردی

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

لواندا

۲۰۰۱

منشور هواپیمایی

انجمن تولید کنندگان الماس آفریقایی

مواد اولیه

الماس و سنگهای قیمتی

لواندا

۲۰۰۶

آژانس سیاست گذاری برای صنعت

هوا 26

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

لواندا

۲۰۰۶

شرکت هواپیمایی

بالدار

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

لواندا

۱۹۹۵

خطوط هوایی ، بدون نقص 2010

آنکار

کالاهای مصرفی

اتومبیل

لواندا

۲۰۰۱

خودرو ، در حال حاضر غیرفعال است

منشور هوایی آنگولا

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

لواندا

1987

منشور هواپیمایی

کابل های آنگولا

ارتباطات از راه دور

ارتباطات خط ثابت

لواندا

۲۰۰۹

فیبرهای نوری

آنگولا LNG

نفت و گاز

اکتشاف و تولید

سویو

۲۰۰۸

گاز طبیعی

بورس اوراق بهادار آنگولا و مشتقات

مالی

خدمات مالی

لواندا

۲۰۱۶

تبادل

مخابرات آنگولا

ارتباطات از راه دور

ارتباطات خط ثابت

لواندا

۱۹۹۲

ارتباطات دولتی

Banco Angolano de Investimentos (BAI)

مالی

بانک ها

لواندا

۱۹۹۶

بانک خصوصی

بانک تجارت و صنعت (BCI)

مالی

بانک ها

لواندا

۱۹۹۱

بانک تجارت و صنعت

بانک پس انداز و اعتبار (BPC)

مالی

بانک ها

لواندا

۱۹۵۶

بانک دولتی

بانک اقتصادی

مالی

بانک ها

لواندا

۲۰۰۱

بانک خصوصی ، که قبلاً بخشی از بانکو اسپرسو سانتو (پرتغال) بود

آبجو کوکا

کالاهای مصرفی

آبجو

لواندا

۱۹۴۷

آبجو

دیامانگ

مواد اولیه

الماس و سنگهای قیمتی

لواندا

۱۹۱۷

الماس ، دیماه 1988

دی اکسیم اکسپرس

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

لواندا

۲۰۰۳

شرکت هواپیمایی

نسخه های نوامبر

خدمات مصرف کننده

انتشارات

لواندا

۱۹۲۳

ناشر ایالتی (Jornal de آنگولا ، Jornal de Eco

عجایب آنگولا

شکاف Tundavala یک منظره پانوراما دیدنی از اطراف را در ارتفاعی در حدود ۲۶۰۰ متری از سطح دریا ارائه می‌دهد. این یکی از بهترین شگفتی‌های طبیعی آنگولا است. جدا از چهره‌های صخره‌ای شیب‌دار و صخره‌های غیر معمول، شکاف Tundavala دارای تکه‌هایی از مناظر جنگلی و چمنزارها است.

شکاف در ارتفاعی بین لوبانگو و نامیب واقع شده است. این مکان برای پیاده‌روی مناسب است و بسیاری از افراد در مناطقی که در نزدیکی آن قرار دارند گشت و گذار می‌کنند.

یکی از شگفت انگیزترین آبشارها – نه تنها در آنگولا بلکه در کل جهان – آبشارهای کالندولا است. این زیبایی زمین‌شناسی طبیعت در رودخانه لوکالا در مالانژ ، آنگولا قرار دارد. کالندولا 105 متر ارتفاع دارد و یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای آفریقا به حساب می‌آید. برخلاف آبشارهای مشهور آفریقا ، مانند آبشار ویکتوریا ، کالندولا هنوز پناهگاهی برای آرامش است. غالباً می‌توان تنهایی را از این منظره تحسین و لذت برد.

پونگو اندونگو مکانی اسطوره و افسانه است و به عنوان پایتخت پادشاهی Ndongo خدمت می‌کند. گفته می‌شود که ردپاهای King Rei Ngola Kiluanji و ملکه Rainha Ginga در صخره ها تعبیه شده‌اند. شایعه می‌گوید که در حالی که ملکه حمام می‌کرد در یک بروک در پای صخره‌ها ، توسط سربازان دیده می‌شد و چون فرار می‌کرد ، ردپاهای خود را پشت سر می‌گذاشت. برداشت‌های کوچک که می‌تواند ردپایی باشد به راحتی می‌توان در یک پناهگاه بتونی محافظت کرد.

خلاصه تاریخ آنگولا

بسیاری از مردم مدرن آنگولا از کشاورزی توسعه فرهنگ وجود دارد که از حدود ۱۰۰۰-۵۰۰ سال قبل از میلاد، که توسط قرن اول م همچنین آهن مشغول به کار بودند. این افراد احتمالاً از نسخه‌های اجدادی زبانهای فعلی آنگولا سخن می‌گفتند. همچنین ممکن است در آن زمان جوامع پیچیده‌ای تأسیس شده باشند و تا سال ۱۵۰۰ چندین پادشاهی بزرگ قلمرو آنگولا را به اشغال خود درآوردند. از این میان، کنگو، واقع در شمال کشور، در جنوب رودخانه کنگو، بزرگترین و متمرکزترین بود. Ndongo، با مرکزیت خود در ارتفاعات بین Cuanza (كوانزا) و رودخانه‌های لوکالا، رقیب مهمی بود. ایالت‌های دیگر، مانند پادشاهی بنگوئلا در بیله فلات، کمتر شناخته شده‌اند. ایالت‌های کوچکتر، از جمله Bailundu، Ciyaka و Kwanhama، بین پادشاهی‌های بزرگتر پراکنده شدند، که گاه مستقل باقی می‌مانند و بعضی اوقات تحت کنترل پادشاهی‌های بزرگتر قرار می‌گرفتند. چکو، اگر چه آن‌ها یک دولت متمرکز را نداشته باشند، تاسیس یک مرکز فرهنگی مهم در بخش شمال شرقی کشور است.

آرایش مذهبی کنونی آنگولا ریشه در تاریخ این کشور دارد. در دوران پیش از استعمار، فرشتگان گروههای مختلف از سنتهای مذهبی کاملاً مشابهی پیروی می‌کردند که حول اجداد ارجمند می‌چرخیدند و به پرستش خدایان سرزمینی تحت خدای بلند مرتبه خالق (که اغلب به نامهای نزامبی یا سوکو شناخته می‌شوند) مشغول بودند. آن سیستم دینی به نوعی در بسیاری جاها امروز ادامه دارد. پرتغالی‌ها در قرن پانزدهم مسیحیت را به پادشاهی کنگو معرفی کردند. از اواسط قرن شانزدهم، اکثر کنگو خود را مسیحی دانسته‌اند، اگرچه عملکرد آن‌ها غالباً عقاید مسیحی و سنتی را با هم مخلوط کرده است. هنگامی که مستعمره آنگولا در سال ۱۵۷۵ تأسیس شد، پرتغالی‌ها همچنان به گسترش مسیحیت در مناطقی از داخل لواندا و مناطق اطراف آن ادامه دادند.

خلاصه ای از جغرافیای آنگولا

آنگولا تقریباً به شکل مربع شکل و حداکثر عرض آن حدود ۸۰۰ مایل (۱۳۰۰ کیلومتر) از جمله تعطیلات کابیندا، که در امتداد ساحل اقیانوس اطلس درست در شمال مرز آنگولا با جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده است. آنگولا با شمال غربی با جمهوری کنگو، از شمال و شمال شرقی با جمهوری دموکراتیک کنگو، از جنوب شرقی با زامبیا، از جنوب با نامیبیا و از غرب با اقیانوس اطلس هم‌مرز است. از یک دشت ساحلی باریک، این زمین به طور ناگهانی در یک سری سوارکاری به ارتفاعات ناهموار، که پس از آن به سمت مرکز قاره شیب می‌رود، ناگهان به سمت شرق می‌رود. جلگه ساحلی از حدود ۱۲۵ مایل (۲۰۰ کیلومتر) در منطقه جنوب لواندا تا ۱۵ مایل (۲۵ کیلومتر) در نزدیکی بنگولا متغیر است. بیو پلاتو در شرق بنگوئلا چهار ضلعی خشن از زمین را بالاتر از علامت ۵۰۰۰ فوت (۱.۵۰۰ متری) تشکیل می‌دهد و در حدود ۸.۶۰۰ پا (۲۶۰۰ متر) به اوج می‌رسد و حدود یک دهم سطح کشور را پوشش می‌دهد.

Lunda Divide حوضه‌ای در فلات را تشکیل می‌دهد و رودخانه‌های شمالی و جنوبی را از هم جدا می‌کند. در شمال شرقی رودخانه‌هایی مانند Cuango (Kwango) از آنگولا به سمت رودخانه قدرتمند کنگو خارج می‌شوند که مرز بین آنگولا و جمهوری دموکراتیک کنگو را برای ۹۰ مایل پایانی (۱۴۵ کیلومتری) مسیر آن تشکیل می‌دهد. قسمت مرکزی فلات توسط رودخانه تخلیه می‌شودکوانزا (کوانزا)، بزرگترین رودخانه کامل در مرزهای آنگولا است که طول آن حدود ۶۲۰ مایل (۱۰۰۰ کیلومتر) است. این شهر تقریباً نیمی از طول آن را در جهت شمالی پیش از خم شدن به سمت غرب از طریق وقفه در فراز کوه بین ارتفاعات Malanje و بیو فلات اجرا می‌کند و در حدود ۴۰ مایل (۶۵ کیلومتری) جنوب لواندا به دریا می‌رود.

جلگه ساحلی از آبرفت، گچ و ماسه تشکیل شده است که در زیر دو سوم سازه‌های روغنی تحت پوشش قرار گرفته است. بستر بلوری دوره پرکامبرین (در حدود ۵۴۰ میلیون تا ۴ میلیارد سال قدمت) در امتداد فرار پدیدار می‌شود و کانسارهای معدنی گاهی نزدیک به سطح قرار دارند. فرسایش قابل توجهی در این منطقه رخ داده است و سازنده‌های جانبی متداول هستند. رودخانه‌های شمال شرقی حاوی الماس است و لوله‌های نادر کیمبرلیت در این منطقه رخ می‌دهد.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری آنگولا

جوناس ساویبی – سیاستمدار
Jonas Malheiro Savimbi یک رهبر سیاسی و نظامی آنگولا بود. او UNITA را تاسیس و رهبری کرد، جنبشی که برای اولین بار جنگ چریکی را علیه استعمار پرتغالی به راه انداخت، ۱۹۶۶-۱۹۷۴، سپس در جریان درگیری استعمار، ۱۹۷۴.۱۹۷۴ با مخالفان MPLA مقابله کرد و پس از استقلال در ۱۹۷۵ با MPLA حاکم در آنگولا مدنی مبارزه کرد. جنگ تا زمان مرگ وی در درگیری با سربازان دولتی در سال ۲۰۰۲.

مانوچو – هافبک فوتبال
ماتئوس آلبرتو Contreiras Gonçalves، معروف به Manucho، یک فوتبالیست اهل آنگولا است که برای باشگاه اسپانیایی Real Valladolid بازی می‌کند. وی در ژانویه ۲۰۰۸ از پترو اتلتیکو به منچستریونایتد نقل مکان کرد؛ اما پیش از بازی برای یونایتد، او به دلیل مشکلات مربوط به دریافت مجوز کار در انگلیس به تیم یونانی Panathinaikos وام داده شد. مانوچو بلافاصله پس از بازگشت به منچستریونایتد برای تمرینات قبل از فصل در ژوئیه ۲۰۰۸ مجوز کار دریافت کرد و اولین حضور خود را برای این باشگاه در جام لیگ برابر میدلزبورو در ۲۳ سپتامبر ۲۰۰۸ دریافت کرد؛ اما کوتاهترین فرصت‌های تیم اول در اولدترافورد، اما ۱۶ ژانویه ۲۰۰۹ وی به طور قرضی به هال سیتی پیوست تا پایان فصل ۲۰۰۸-۰۹. مانوچو باعدم موفقیت در تیم اول منچستریونایتد، در ژوئیه ۲۰۰۹ به رئال وادادولید پیوست.

خوزه ادواردو دوس سانتوس – سیاستمدار
خوزه ادواردو دوس سانتوس سیاستمدار آنگولا است که از سال ۱۹۷۹ به عنوان رئیس جمهور آنگولا فعالیت می‌کند. به عنوان رئیس جمهور، ژوزه ادواردو دوس سانتوس همچنین فرمانده کل نیروهای مسلح آنگولا و رئیس جمهور جنبش خلق برای آزادی آنگولا است، حزبی که از آنجایی که در سال ۱۹۷۵ استقلال به دست‌آورد، آنگولا را اداره کرد.

ریو ماوبوبا – فوتبال
ریو آنتونیو زوبا ماوبا فوتبالیست برای لیل و فرانسه است.

لیلا لوپس – زن
لیلا لولیانا دا Costa Vieira Lopes ملکه زیبایی آنگولا است که موفق به کسب عناوین Miss Angola UK 2010 ، Miss Angola 2010 و Miss Universe 2011 شد.

بانگا – خواننده ترانه سرا
بونگا کوندا ، معروف تر به بونگا ، خواننده و ترانه سرا و سمبا اهل آنگولا است.

آگوستینیو نتو – سیاستمدار
آنتونیو آگوستینیو نتو پس از رهبری جنبش مردمی برای آزادی آنگولا در جنگ برای استقلال ، به عنوان اولین رئیس جمهور آنگولا خدمت کرد. تا زمان مرگ ، وی رهبری MPLA را در جنگ داخلی به عهده داشت. روز تولد او به عنوان روز ملی قهرمانان ، یک تعطیلات عمومی در آنگولا جشن می‌گیرد.

کشورها و مناطق وابسته آنگولا

پادشاهی کنگو، قدرتمندترین کشور برای توسعه در منطقه، در قرن 14th با ظهور مردم کنگو به سمت جنوب از منطقه رودخانه کنگو به شمال آنگولا ظهور کرد. در آنجا آن‌ها Mbanza Kongo را به عنوان پایتخت خود تأسیس کردند. ناوگان پرتغالی در سال ۱۴۸۳ به کنگو، در شمال غربی، رسیدند و پس از آن وارد روابط دیپلماتیک با پادشاهی شدند. علاوه بر این، پادشاه کونگو به مسیحیت گروید و پسرش Mvemba a Nzinga نام مسیحی را گرفتافونسو اول، ایجاد دین به طور دائم در این کشور، همراه با سواد در آداب و رسوم پرتغال و اروپا. اختلافات در مورد کنترل تجارت، به ویژه در مورد بردگان کنگو و همسایگان آن، باعث شد پرتغالی‌ها به دنبال متحدان جدید، به ویژه پادشاهی Ndongo باشند. پس از انجام چندین ماموریت در آنجا، پرتغالی‌ها در سال ۱۵۷۵ مستعمره‌ای در لواندا ایجاد کردند. جنگهای بعدی با Ndongo، به ویژه پس از سال ۱۶۱۷، با وجود مقاومت ملکه Njinga Mbande از Ndongo و Matamba، قلمرو پرتغالی‌ها را به مراتب بیشتر کرد. گسترش پرتغال تا حدود زیادی در سال ۱۶۷۰ به پایان رسید و درگیری بیشتر شامل تلاش برای تغییر مسیر یا تجارت مالیاتی شد.

در قرن ۱۸ و ۱۹، بندر کابیندا یک کار بزرگ بود، جایی که بردگان کالایی مهم بودند. صادرات برده‌ها در آنگولا در سال ۱۸۳۶ ممنوع شد؛ اما این تجارت به پایان نرسید تا در اوایل دهه ۱۸۵۰ بازار برزیل بسته شود. خود برده داری در سال ۱۸۷۵ به طور قانونی در امپراتوری پرتغال لغو شد، اما تا سال ۱۹۱۱ و در بسیاری از موارد تا دهه ۱۹۶۰ به شکل‌های کاملاً مبدل ادامه داشت. برده‌ها به مزارع قهوه و کاکائو سائو توئه صادر می‌شدند از دهه ۱۸۶۰ و در آنگولا برای تولید قهوه، پنبه، شکر و ماهی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

فرهنگ مردم آنگولا

فرهنگ پیش از استعمار در آنگولا از یک طرف کشور به دیگری شباهت داشت؛ البته با تغییرات محلی و برخی اختلافات ناشی از زبانهای بسیاری ، گرچه بیشتر مربوط به آن ، در این منطقه صحبت می‌شد. فرهنگ سنتی متداول هنوز در آنگولا مورد توجه است.

مخلوط فرهنگ پرتغالی و آفریقایی باعث شده است آنگولا شهری، به ویژه منطقه لواندا، بیشتر شبیه یک آمریکای لاتین باشد تا یک کشور آفریقایی. کلوپ‌های شبانه، رستوران‌ها و سالانه کارناوال آن ممکن است در خانه در برزیل به نظر برسد، اگر جنگ نبود و اقدامات امنیتی این نوع زندگی اجتماعی را دشوار می‌کرد. با این وجود، این کشور در آشپزخانه‌ها، جشنواره‌ها و آداب و رسوم هنری خود، مراسم‌های زیادی برای جشن گرفتن دارد.

همانطور که در بیشتر کشورهای جنوب صحرای آفریقا، روغن نخل جزء ضروری بسیاری از غذاهای آنگولا است و تعدادی از ظروف بر عشق مردم آنگولا به غذاهای دریایی تأکید می‌کنند. جشننگانجا، که معمولاً در ماه آوریل برگزار می‌شود، جشنواره‌ای برای برداشت محصول است که در طی آن کودکان ذرت بو می‌کنند. بازار Futungo، در نزدیکی لواندا، مکانی برای فروش صنایع دستی خود در اختیار صنعتگران قرار می‌دهد.

تماس پرتقالی‌ها از اواخر قرن پانزدهم میلادی، پوششی از فرهنگ اروپایی را به وجود آورد که در بیشتر مناطق شمال غربی این کشور درجات مختلفی پذیرفته شد. پرتغالی‌ها در سال ۱۵۷۵ در لواندا اقامت گزیدند و هسته آنگولا استعماری را در این منطقه تقریباً ۹۰ مایلی (۱۵۰ کیلومتری) از لواندا مستقر کردند. در اواسط قرن هفدهم میلادی، مخلوطی از فرهنگ موندوندو و فرهنگ پرتغالی در منطقه پدید آمده بود و در قرن 18th لواندا، کیمبوندو (زبان Mbundu) به عنوان زبان نخبگان غالب بود. حتی پرتغالی‌ها با قدمت قابل توجهی که در محل زندگی می‌کردند صحبت می‌کردند. کیمبوندو، اغلب در اولویت پرتغالی‌ها. در قرن نوزدهم، نخبگان لواندا هم فرهنگ و زبان کیمبوندو و پرتغالی را پذیرفتند و هم از نظر ماهیت آمیخته آن‌ها ارزش قائل بودند، و سرانجام قطع کیمبوندو به عنوان زبان نخبگان تا بعد از ۱۹۱۰ رخ نداد.

پیشرفت در آنگولا

آنگولا از زمان پایان جنگ در سال ۲۰۰۲ پیشرفت چشمگیری در زمینه اقتصادی و سیاسی داشته است. بازسازی زیرساخت‌های آن؛ و بهبود ظرفیت نهادی، حاکمیت، سیستم‌های مدیریت مالی عمومی، شاخص‌های توسعه انسانی و شرایط زندگی مردم.

جیب‌های زیادی از جمعیت بدون دسترسی کافی به خدمات اساسی در فقر زندگی می‌کنند و کشور می‌تواند از سیاست‌های توسعه فراگیر تر بهره ببرد. دولت در حال ایجاد یک برنامه طرح حمایت اجتماعی با هدف کمک به فقیرترین فقیران است.

بانک جهانی (WB) با ارائه پشتیبانی در زمینه‌های زیر با موفقیت در توسعه آنگولا همکاری داشته است:

صندوق اقدام اجتماعی آنگولا ،که معمولاً با نام «Fundo de Apoio Social» (FAS) شناخته می‌شود، اصلی‌ترین برنامه پشتیبانی بانک جهانی گروه (WBG) است که به ارتقاء‌عدم تمرکز کمک می‌کند. این پروژه که باعث بهبود دسترسی جوامع ضعیف به زیرساختهای اساسی اجتماعی و اقتصادی و ارائه خدمات شده است، از سال ۱۹۹۴ در فازهای مختلف در حال اجرا است. این پروژه که اکنون پروژه توسعه محلی نامیده می‌شود (PDL)، در مرحله چهارم خود است، از جمله تأمین اعتبار اضافی بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه (IBRD). این پروژه حمایت‌های مستقیم مالی و کمک به توسعه ظرفیت را برای جوامع فقیر فراهم می‌کند و تلاش‌های دولت در روند تمرکززدایی را تکمیل می‌کند. در مرحله سوم این پروژه، در هر ۱۸ استان کشور، ۱.۵۷۵ قطعه زیرساختهای جامعه احداث و بهسازی شده و حدود ۲.۳ میلیون آنگولا امکان دسترسی به خدمات اساسی اجتماعی و اقتصادی را دارند. سازوکارها و شیوه‌هایی برای سیستم‌های مدیریت مشارکتی ایجاد شده‌اند که در آن دولت‌های محلی به طور فزاینده‌ای نسبت به حوزه‌های انتخابیه خود پاسخگو هستند. حدود ۷.۲۰۰ نفر از فعالیت‌های توسعه ظرفیت پروژه بهره‌مند شده‌اند که نیمی از آن‌ها آموزش رسمی دریافت کرده‌اند.

قوانین عمومی در آنگولا

در آنگولا بانوان اجازه سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی را ندارند و با مخالفت روبرو می‌شوند.

در صورتی که مردی بخواهد همسرش را طلاق بدهد باید از نظر مالی شرایط خوبی داشته باشد.

اگر کودکی نخواهد به مدرسه برود از نظر روانشناسی بررسی می‌شود.

سرمایه گذاری در آنگولا یک قدرت حساب می‌شود.

مردم این کشور احترام ویژه‌ای برای یک ظاهر ترسناک قائل هستند که البته ریشه در خرافتشان دارد.