کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.
معرفی کشور سوئد
پرچم کشور سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

زمان اخذ ويزا: 1 تا 3 ماه
اعتبار ویزا پس از صدور: 5 سال
محل انگشت نگاری : VFS خارج از ایران

فهرست مطالب

فهرست مطالب

دانشگاه‌های سوئد همواره محبوبیت خاصی در بین دانشجویان ایرانی داشته است. فاصله کوتاه‌تر تا ایران در مقایسه با آمریکا و کانادا، دریافت ویزای شینگن به عنوان دانشجو و امکان سفر به کشورهای عضو این پیمان، وجود رفاه اجتماعی و امنیت اقتصادی بالا این کشور را تبدیل به هدفی جذاب برای ادامه تحصیل، کار و زندگی کرده است. مشاورین توانمند گروه ‏مهاجرتی کافه سفر، پس از ارائه خدمات تحصیل در کانادا، تحصیل در انگلیس، تحصیل در آلمان، تحصیل در پرتغال و تحصیل در ترکیه و … اکنون آماده اخذ پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی سوئد برای متقاضیان گرامی بوده و در این راه همراه شما هستند.

امکان تحصیل دانشجویی ایرانیان در سوئد

تحصیل در سوئد؛ یکی از کشورهای پیشرو در تکنولوژی و دارای سیستم آموزشی به روز دنیا، فرصت بسیار مناسبی را برای افرادی فراهم آورده است که قصد ادامه تحصیل، کار یا زندگی در این کشور را دارند. دانشگاه‏‌های سوئد میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند و همکاری لحظه‏‌ای با بنگاه‏‌های اقتصادی و پروژه‌‏های روز علمی را دارند؛ از این‌رو، این کشور محل مناسبی برای شکل‌‏گیری و پیشرفت استعدادهای دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید.

از طرفی امکان شرکت در دوره‌های یک‌ساله مانند دوره آموزش زبان انگلیسی، این امکان را به دانشجویان ایرانی می‌دهد تا از مزایای تحصیل در یک کشور اروپایی بهره‌مند شوند.

سوئد رقابتی تنگاتنگ در زمینه تولید و صنعت با کشورهای صدرنشین این حوزه دارد که با چاشنی نوآوری، بازار خوبی برای جویندگان کار ایجاد کرده است. تربیت نیروی کار ماهر در کنار راه‌های نوین کسب‌وکارِ هموار، اقتصادی پایدار را برای این کشور به ارمغان آورده است. امکانات رفاهی زبانزد در سوئد، ریشه در زیرساخت‌های بهداشت و درمان و هم‌چنین آموزش و پرورش این کشور دارد و باعث شده نام این کشور در میان بهترین‌ها بدرخشد.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد

دوره‌های لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا مقاطعی هستند که امکان تحصیل در آن‌ها برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. علاوه بر تمامی مقاطع دانشگاهی، دوره‌های آموزشی یک‌ساله – مانند دوره زبان انگلیسی – در بعضی از دانشگاه‌‏ها نیز برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. دوره زبان انگلیسی سوئد در برترین دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود و دروازه‌ای برای ورود به دیگر رشته‌های دانشگاهی‌ست.

زمینه فعالیت دانشگاه‌های آلمان و موسسات آموزشی معادل در این کشور چیست؟

عموما دانشگاه‌های آلمان رشته‌های آموزشی متنوع و وسیعی را به متقاضیان ارائه می‌دهند. این در حالی است که موسسات معادل دانشگاه‌ها در این کشور دوره‌های آموزشی محدودتری نظیر رشته‌های علوم طبیعی و مهندسی، الهیات، آموزش و پرورش و غیره را ارائه می‌دهند.

اما برخلاف تفاوت‌هایی که بین این دو وجود دارد، هر دوی این موسسات امکان صدور مدرک دکترا Promotionsrecht را دارند. همچنین این موسسات این امکان را دارند تا به متقاضیان بعدی و آینده دانشگاه دوره‌های آموزشی و تحقیقات علمی را ارائه کنند.

دوره کارشناسی یا لیسانس در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد 3 ساله و شامل 180 واحد درسی است. در این مقطع هر عنوان درسی حداقل 7.5 و حداکثر 15 واحد درسی به حساب می‌‏آید. درس‌هایی همراه با پروژه‏‌های عملی در طول ترم و هم‌چنین پایان‌نامۀ مقطع لیسانس، از جمله درس‌های 15 واحدی این مقطع در دانشگاه‌های سوئد است.

حال نگاهی دقیق‌تر به جزئیات درس‌ها و واحدها داشته باشیم؛ در حقیقت این روال برای تمامی مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد. هر سال تحصیلی شامل 2 ترم و هر ترم شامل 2 نیم‌ترم است. دانشجو در هر نیم‌ترم امکان تحصیل در 15 واحد درسی را خواهد داشت (2 درس 7.5 واحدی). با پایان هر نیم‌ترم و شرکت در امتحانات آن، دانشجو امکان شرکت در ترم بعد را هم خواهد داشت. دروس 15 واحدی که به آن‌ها اشاره شد، در طول ترم برگزار شده و عموما امتحانات میان‌ترم شامل 50 ٪ واحد آن درس می‌‏شود.

با توجه به امکان عدم موفقیت در امتحانات، برای هر عنوان درسی، حداکثر تا 2 مرتبه امکان برگزاری مجدد وجود دارد؛ اولین فرصت کمتر از یک‌ماه پس از آزمون اصلی به دانشجو داده می‌شود و نوبت دوم در پایان تابستان و پیش از شروع ترم جدید برگزار می‌شود.

در صورتی که دانشجو در هر یک از فرصت‌های بعدی نتواند نمره قبولی را به دست آورد، با شروع سال جدید تحصیلی ملزم به شرکت مجدد در آن درس خواهد بود. به عبارت دیگر، آن واحد درسی در سال جدید باید گذرانده شود و در پایان ترم، نمره مورد انتظار از آن درس کسب شود. البته با در نظر گرفتن شرایط دانشجو فرصت دیگری نیز به او داده می‌شود؛ در موارد معدودی و با هماهنگی با استاد درس مربوطه، نوبت دیگری برای این امتحان در نظر گرفته می‌شود. این فرصت، بیشتر در مواردی نظیر بیماری دانشجو، سفر فوری و از این دست اتفاقات به دانشجو داده می‌شود.

دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در سوئد

مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد دوره‏ای 2 ساله است. 60 واحد درسی در هر سال و در مجموع 120 واحد کل دروس این مقطع را تشکیل می‌‏دهند. با این حال دوره‏‌های 1ساله کارشناسی ارشد (60 واحد) نیز در تعدادی از دانشگاه‌های سوئد برگزار می‌شود که به زبان ساده شبیه به مدرک معادل است. باید توجه داشت که شروع ترم‌های مقطع ارشد در ماه‌های ژانویه و سپتامبر است.

درست به مانند چیدمان دروس و واحد‏های درسی در مقطع لیسانس، این مقطع نیز از همان تقویم درسی پیروی می‌کند و تنها تفاوت این دو مقطع، در تعداد واحد درس پایان‏‌نامه است. پایان‌‏نامه مقطع ارشد 30 واحد درسی بوده و یک ترم کامل تحصیلی را به خود اختصاص می‌دهد.

دانشگاه‌های سوئد با همکاری نزدیک کارخانه‌ها و شرکت‌‏های بزرگ تجاری اداره می‌‏شوند؛ این بدان معناست که عناوین تحقیقاتی دانشگاه‌ها با بودجه‌های این بنگاه‏‌های اقتصادی تامین مالی می‏‌شوند.

در مقطع ارشد و به هنگام ارائه پایان‌نامه، همکاری و تحقیق بر روی عنوانی که از طریق این بنگاه‌های اقتصادی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، بسیار وسیع است. همکاری با یک شرکت بزرگ در طول ترم، می‌تواند منجر به استخدام دانشجو بعد از اتمام درس شود. در پاره‌ای از این عناوینِ تحقیقاتی، پرداخت حقوق به دانشجو نیز پیش‌بینی شده است.

دوره دکترا و فوق دکترا در سیستم آموزشی سوئد

با توجه به این‌که این مقطع در دانشگاه‌‏های سوئد منوط به وجود پروژه‌ه‏ای تحقیقاتی در دانشکده موردنظر است، امکان اطلاع از موقعیت‌‏های تحصیلی در این مقاطع، نیازمند مراجعه و پیگیری از طریق وب‌سایت دانشگاه‏‌هاست. علاوه بر این روش، داوطلب می‏‌تواند به وسیله مکاتبه با اساتید موردنظر در رشته مربوط به تحصیلات/تحقیقات خود، دانشگاه را مجاب به ایجاد موقعیت دکترا در دانشکده کرده و از این راه پذیرش تحصیلی در این مقطع را کسب کند. اما نکته قابل توجه در این باب این است که تحصیل در مقطع دکترا، با توجه به اختصاص حقوق معینی برای دانشجو، امکان فراهم‌آوردن شرایط برای دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل را نیز به همراه دارد؛ فرصتی که با تحصیل در دیگر مقاطع تحصیلی برای دانشجویان وجود ندارد.

شرایط مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

هر کدام از مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های سوئد، شرایط و ضوابط متفاوتی دارد. از شرایط سنی گرفته تا مدرک زبان انگلیسی و همین‌طور هزینه‌های تحصیل از جمله مواردی است که در دوره‌های مختلف تحصیلی سوئد باید مورد توجه قرار گیرد.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی در سوئد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، مدرک پیش‌دانشگاهی موردنیاز است. با اینکه شرط سنی برای مقطع کارشناسی از سوی دانشگاه‌های سوئد وجود ندارد اما توصیه می‌شود که داوطلب زیر ۳۰ سال باشد یا زمان زیادی از پایان آخرین مقطع تحصیلی او سپری نشده باشد.

تدریس در دانشگاه‌های سوئد به زبان انگلیسی و سوئدی صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل یکی از الزامات تحصیل در سوئد آشنایی با زبان سوئدی و انگلیسی است. توصیه می‌شود مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 ارائه شود. در مقطع کارشناسی به دانشجو اجازه 10 ساعت کار در هفته نیز داده می‌شود.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا در سوئد

با توجه به تخصصی بودن مباحث آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد، ارتباط مدرک کارشناسی با رشتۀ انتخابی در مقطع ارشد تا حد زیادی تاثیرگذار است اما با این حال، شانس قبولی برای داوطلب وجود دارد. اگر مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی بوده و در میان واحدهای گذرانده شده، درس انگلیسی هم باشد، در این صورت از نظر سیستم آموزش عالی سوئد در درجۀ B قرار می‌گیرد و لزوم داشتن مدرک زبان انگلیسی برای متقاضی نیز وجود نخواهد داشت. در غیر این صورت باید مدرک آیلتس به حداقل نمره 6.5 ارائه شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، تدریس در این دانشگاه‌ها به زبان سوئدی و انگلیسی صورت می‌پذیرد و آشنایی با زبان سوئدی باعث افزایش موفقیت در این مرحله است. در مقطع کارشناسی ارشد، اجازه 20ساعت کار در هفته به دانشجو داده می‌شود.

شرایط دوره زبان انگلیسی در سوئد

یکی از خدمات شرکت کافه سفر دریافت پذیرش دوره‌های زبان انگلیسی در کشور سوئد است که راه را برای ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در مقاطع بالاتر هموار می‌کند. برای شرکت در دوره‏‌های یک‌ساله زبان انگلیسی در دانشگاه‌‏های سوئد، داوطلب بایستی حداقل نمره 5 در آزمون آیلتس را کسب کرده باشد. در این مرحله شرایط سنی و میزان تحصیلات تاثیری در روند اخذ پذیرش نخواهد داشت و تنها شرط مهم مدرک زبان آیلتس است. میزان هزینه دوره زبان انگلیسی به طور میانگین حدود 8000 یورو است.

اگر متقاضی نمره بالاتری در مدرک آیلتس خود ارائه دهد، طول دوره زبان کوتاه‌تر می‌شود؛ به عبارتی دیگر، نمره آیلتس 5 دوره یک‌ساله، نمره آیلتس 5.5 دوره شش ماهه و نمره آیلتس 6 دوره سه‌ماهه زبان انگلیسی را پیش‌رو خواهد داشت.
توصیه ما این است که با شرکت در این دوره های زبان انگلیسی حتما پذیرش مشروط دانشگاه، توسط کارشناسان ما اقدام شود.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی سوئد

اولین گام در اخذ پذیرش تحصیلی سوئد، ترجمه مدارک است؛ بسته به مقطع تحصیلی موردنظر، ریزنمرات و مدرک دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس و …. باید ترجمه شود. مدرک زبان نیز (آیلتس) باید دارای اعتبار بوده و حداقل نمره موردنظر دانشگاه رعایت شده باشد. پس از آماده‌سازی  مدارک، می­‌توان با ورود به سایت  universityadmissions.se  اقدام به افتتاح حساب کاربری کرد.

با پرداخت مبلغ 900 کرون شما قادر خواهید بود بر اساس علاقه و شرایط، درخواست خود را برای هر تعداد رشته دلخواه ارسال کنید. این مبلغ تنها برای ارسال درخواست در یک ترم تحصیلی خواهد بود و برای ترم‌­های آینده باید همین مبلغ دوباره پرداخت شود. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از اقدام به ارسال درخواست، با مراجعه به صفحه اینترنتی مربوط به رشته تحصیلی خود، از شرایط کامل پذیرش آن مطمئن شوید.

متقاضی باید آمادگی پرداخت یک‌سال شهریه دانشگاه را داشته باشد چرا که برخی دانشگاه‌ها کل شهریه یک‌سال را در مرحله پذیرش دریافت می‌کنند. برای شرکت در دورۀ زبان سوئدی نیز این امر صدق می‌کند و شهریه کل دوره در مرحله پذیرش دریافت می‌شود.

کارشناسان تحصیلی کافه سفر با اشراف بالا به این روند، امکان بروز هرگونه اشتباه و از دست رفتن موقعیت برای پذیرش تحصیلی شما را به حداقل ممکن رسانده و برای اخذ پذیرش رشته دلخواه، شما را یاری خواهند کرد.

هزینه تحصیل در سوئد

در مقطع کارشناسی به طور میانگین هزینه 3 سال تحصیل (با توجه به رشته) در حدود 250 تا 300 هزار کرون سوئد خواهد بود. در مقطع کارشناسی ارشد نیز همین مقدار شهریه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. جزئیاتی از شهریه و دیگر نکات مربوط به پرداخت هزینه‏‌های تحصیلی در صفحات مربوط به رشته تحصیلی مورد نظر، در وب‌سایت دانشگاه یا سایت universityadmissions.se  وجود دارد.

امکان کار دانشجویی در سوئد

در کشور سوئد به عنوان دانشجو و با ویزای کار، متقاضی اجازه کار به صورت نامحدود را خواهد داشت. برای این ویزا هیچ­‌گونه محدودیت زمانی برای کار از طرف دولت سوئد در نظر گرفته نشده است. اگر شما قصد تبدیل ویزای دانشجویی خود به ویزای کار را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که حداقل 30 واحد درسی از واحدهای رشتۀ تحصیلی خود را باید با موفقیت گذرانده باشید تا اداره مهاجرت با درخواست شما جهت تبدیل ویزا موافقت کند.

در صورتی که ویزای کار و مجوز کارکردن در سوئد را نداشته باشید، می‌توانید در مقطع کارشناسی تنها 10 ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته، کار پاره‌وقت داشته باشید.

دانشگاه‌های سوئد در لیست برترین دانشگاه‌های جهان

در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان، همواره نام تعدادی از دانشگاه‌های سوئد به چشم می‏‌خورد. بر اساس رده‌بندی سال 2018-2019 می‏‌توان به این دانشگاه‌ها اشاره کرد: 

 • دانشگاه لوند رتبه 92
 • دانشگاه کی تی اچ رتبه 104
 • دانشگاه اوپسالا رتبه 117
 • دانشگاه چالمرز رتبه 128
 • دانشگاه استکهلم رتبه 200
 • دانشگاه گوتنبرگ رتبه 269
 • دانشگاه لینشوپینگ رتبه 302

تحصیل رایگان در سوئد

تا قبل از سال 2010، دانشگاه‌­های سوئد مبلغی را به عنوان شهریه از هیچ یک از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‏‌کردند. اما پس از این تاریخ پرداخت شهریه برای دانشجویان بین‌المللی به عنوان شرط اصلی دریافت ویزا، اجباری شد. با این حال تحصیل برای دانشجویان شهروند اعضای اتحادیه اروپا و سوئد همچنان رایگان است. در نتیجه اگر موفق به دریافت ویزای کار و یا اقامت دائم سوئد شوید، امکان استفاده از تحصیل رایگان برای شما فراهم خواهد شد.

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

از مزیت‌‎های تحصیل در سوئد، وجود رشته های گوناگون دانشگاهی به زبان انگلیسی است. اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‏‌های سوئد امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان دیگر کشورها فراهم کرده‌‏اند. سوئد در بین کشورهای غیر انگلیسی‌زبان، بالاترین تسلط به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم را دارد و این مهم برای مهاجرین، شرایط فوق‌العاده‌‏ای را هم از جهت تحصیل و هم از جهت زندگی و کار فراهم می‌کند.

به‌عبارتی دیگر، با محدودکردن گزینه‌های پیش‌رو می‌توانید در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان هم به تحصیل بپردازید اما رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی به‌صورت دوزبانه برگزار می‌شود. برای این منظور می‌توانید وارد دوره زبان سوئد شوید و پس از آن به انتخاب رشته مورد نظرتان بپردازید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی سوئد

بعد از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه، اکنون زمان درخواست ویزای دانشجویی فرا رسیده است. با مراجعه به وب‌سایت مربوط به سفارت سوئد در تهران (www.swedenabroad.se/en/embassies/iran-teheran/contact/) ابتدا باید برای تعیین وقت اقدام کنید. همکاران ما در بخش پذیرش تحصیلی کافه سفر شما را از نزدیک‌ترین وقت موجود مطلع خواهند کرد.

برای درخواست ویزاهایی که مدت زمان آن­‌ها بالاتر از 9 ماه است، باید مبلغ 1000 کرون به حساب سفارت سوئد در تهران پرداخت کرد. مدارکی که باید به هنگام ثبت این درخواست به همراه داشته باشید به این شرح است:

 • اصل و کپی صفحات پاسپورت (نیازی به کپی صفحات سفید وجود ندارد)
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاهی
 • 2 قطعه عکس رنگی 6در4، تمام‌رخ، پشت سفید و بدون روتوش
 • فرم پر شده 112011
 • فرم پر شده 105031W_A
 • فرم پر شده 134011 برای همسر و همراهان
 • پرینت بانکی جهت تأبید تمکن مالی برای زندگی در سوئد به مدت 1 سال (تا زمان تمدید ویزای بعد)
 • بیمه مسافرتی (در صورتی که مدت زمان تحصیل شما 1 سال و یا کمتر از این زمان است)

توجه داشته باشید که روند بیومتریک شما در روز مصاحبه در سفارت انجام خواهد گرفت.