کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.
اخذ ویزا کشور کانادا
سوپر ویزای کانادا

ویزای توریستی کانادا

زمان اخذ ويزا: 1 تا 3 ماه
اعتبار ویزا پس از صدور: 5 سال
محل انگشت نگاری : VFS خارج از ایران

فهرست مطالب

فهرست مطالب

هرچند مهاجرپذیر بودن کانادا و تلاش برای اقامت در آن بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، اما اخذ ویزای توریستی کانادا و بازدید از جاذبه‌های ریز و درشت آن از نظر همه پنهان نمانده است. علاوه بر آن، ایرانیان زیادی هستند که حداقل یکی دوتا از آشنایان یا اعضای خانواده‌شان مقیم این کشور باشند.

در ادامه می‌توانید اطلاعات کاملی را درباره نحوه دریافت ویزای ویزیتور کانادا، مدارک و تمکن مالی‌ای که احتیاج دارید، شرایط تمدید، دلایل احتمالی ریجکت شدن و راه‌های افزایش شانس‌تان پیدا کنید.

اطلاعیه و اخبار

در اینجا اطلاعیه ها و اخبار مربوط به ویزای توریستی کانادا را مشاهده خواهید کرد

تمدید مهلت تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا تا 28 فوریه سال 2025 میلادی
دارندگان ویزای توریستی کانادا که در حال حاضر در این کشور اقامت دارند می‌توانند برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری یا تحصیلی کانادا اقدام کنند.
تمامی افرادی که قصد دارند از داخل خاک کانادا ویزای توریستی خود را تمدید یا تبدیل به ویزای تحصیلی یا کاری کنند، باید دوباره اطلاعات بیومتریک خود را در اداره مهاجرت این کشور به ثبت برسانند.

ویزای توریستی کانادا چیست؟

افرادی که قصد دارد با هرهدفی به طور موقت وارد این کشور شوند، به ویزای اقامت موقت یا TRV (Temporary Resident Visa) احتیاج دارند. نام ساده‌تر این سند ویزای ویزیتوری (Visitor Visa) یا ویزای توریستی کاناداست.

این سند نشان می‌دهد که شما شرایط لازم برای ورود به کانادا با اهداف گردشگری، شرکت در کنفرانس‌ها یا همایش‌ها و دیدار با بستگان‌تان را دارید؛ چون داشتن این ویزا به معنی اجازه کار یا تحصیل در این کشور نیست البته بعضا از ویزای توریستی کانادا برای پرواز به کشورهای دیگر از طریق فرودگاه‌های آن هم استفاده می‌شود.

بسته به ملیت، برخی افراد می‌توانند با اجازه الکترونیکی سفر یا eTA (Electronic Travel Authorization) هم به این کشور سفر کنند، که متاسفانه شامل ایرانی‌ها نمی‌شود.

نکته‌ای که باید درباره این ویزا بدانید این است که داشتن آن ورود شما به خاک کانادا را تضمین نمی‌کند. این تصمیمی است که افسر مرزی باید بگیرد. شما باید هدف خود از سفر را به این شخص توضیح دهید، و او را قانع کنید که اقامت‌تان موقت است. اگر این موضوع برای افسر مرزی محرز نشود، به شما اجازه ورود نخواهد داد.

ویزای توریستی کانادا چند ماهه است؟

بیشتر گردشگرها می‌توانند با این ویزا تا 6 ماه در این کشور بمانند. در بدو ورود به خاک کانادا، مامور خدمات مرزی می‌تواند اقامت را بیشتر یا کمتر از 6 ماه را صادر کند. در این صورت زمان خروج از را روی پاسپورت ثبت می‌شود.

همچنین، ممکن است سند Visitor Record به گردشگر داده شود که زمان خروج از کانادا روی آن درج شده. این سند بیشتر پس از تمدید ویزا به فرد داده می‌شود. اگر مهر زمان خروج روی پاسپورت زده نشود، حداکثر می‌توان 6 ماه پس از زمان ورود در کانادا اقامت داشت.

در صورت احتیاج به زمان بیشتر برای اقامت و تمدید ویزا، باید در فرودگاه به کیوسک مامور سرویس مرزی و افسر مهاجرت مراجعه کرد. توجه داشته باشید که برای تمدید ویزای توریستی کانادا باید حداقل یک‌ماه پیش از اتمام مهلت ۶ ماهه از داخل این کشور اقدام کرد.

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای ‌سینگل کانادا (یکبار ورود)

ویزای ‌سینگل یا یکبار ورود (Single Entry) تنها یکبار می‌توان در مدت مشخص‌شده وارد کانادا شد، و تا پایان اعتبار ویزا در آن اقامت داشت. این یعنی به محض خروج فرد از خاک کانادا ویزای او باطل خواهد شد، حتی اگر هنوز اعتبار داشته باشد.

در این صورت، فرد برای ورود به کانادا باید دوباره ویزا بگیرد. اما اگر مستقیما به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون برود، برای ورود مجدد به ویزای توریستی کانادا احتیاج ندارد.

ویزای ‌مولتی کانادا (چندبار ورود)

ویزای ‌مولتی، مولتیپل یا چندبار ورود (Multiple Entry) همان ویزای معروفِ پنج‌ساله کاناداست. به این خاطر که اعتبار گذرنامه ایرانی ۵ سال است. وگرنه این ویزا علاوه بر ۵ سال، به مدت ۱۰ سال یا به اندازه یک‌ماه پیش از تاریخ انقضای پاسپورت هم صادر می‌شود.

با این نوع ویزای توریستی کانادا می‌توان به مدت 5 سال بدون محدودیت به این کشور سفر کرد و هربار در آن به مدت 6 ماه اقامت داشت. برای 6 ماه اقامت مجدد هم لازم نیست به کشور دیگری سفر کنید؛ خروج چندساعته از خاک کانادا هم کفایت می‌کند.

دو نکته درباره این ویزا وجود دارد:

 • برای افزایش مدت اقامت 6 ماهه می‌توان درخواست داد. اگر دلایل و شرایط قانع‌کننده باشند، احتمال موافقت با درخواست تمدید ویزا وجود دارد.
 • اگر در ۱۰ سال گذشته برای گرفتن ویزای این کشور انگشت‌نگاری کرده باشید (بیومتریک کانادا)، برای درخواست مجدد انگشت‌نگاری لازم نیست.
سوپر ویزای کانادا (ویزای توریستی کانادا برای والدین)

سوپر ویزا (Super Visa) برای افرادی‌ست فرزندان یا نوه‌هایشان در کانادا اقامت دائم دارند یا شهروند این کشور هستند. این ویزا از نوع چندبار ورود است، و در هربار ورود می‌توان تا ۲ سال بدون احتیاج به خروج در کانادا اقامت داشت.

این ویزا تا ۱۰ سال اعتبار دارد. اما به دلیل اعتبار پنج‌ساله پاسپورت‌های ایرانی، سوپر ویزا هم با اعتبار 5 ساله صادر می‌شود. این ویزا شرایط ویژه‌ای دارد، اما پیش‌نیازهای خاصی دارد که با مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا (سینگل و مولتی) متفاوت است. اینها مهمترین نکاتی هستند که باید مدنظر داشته باشید:

متقاضی باید دعوت‌نامه رسمی فرزند یا نوه بالای ۱۸ سال خود، یعنی اسپانسر را داشته باشد.

 • حداقل حقوق اسپانسر باید 25921 دلار کانادا در ماه باشد، تا بتواند ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی متقاضی را دارد.
 • رقم حداقل حقوق برای خانواده‌های چندنفره بیشتر است، مثلا برای دو نفر 32270 دلار، برای سه نفر 39672 دلار، برای چهار نفر 48167 دلار، برای پنج نفر 54630 دلار و … به همین خاطر تعداد اعضا باید در دعوت‌نامه ذکر شود.
 • اسپانسر یا دعوت‌کننده می‌تواند برای تامین شرط درآمد از همسر خود کمک بگیرد. در این حالت باید دعوت‌نامه‌ جداگانه از طرف همسر او هم ارسال شود.
 • اسپانسر باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را به مدت حداقل یک‌سال پرداخت کند. طبق آخرین اخبار، حداقل پوشش درمانی این بیمه 100 هزار دلار کانادا است.
 • متقاضی هم باید زیر نظر پزشک مورد اعتماد سفارت کانادا معاینه شود تا سلامت او پیش از ورود به کانادا تایید شود (و هزینه‌های درمانی او به دولت آن کشور تحمیل نشود).
 • نهایتا، مدارک اقامت، برگه‌های ارزشیابی مالی و مالیاتیِ اسپانسر به پرونده متقاضی برای درخواست ویزای توریستی کانادا ضمیمه می‌شود.

شرایط ویزای توریستی کانادا

شرایط ویزای توریستی کانادا توسط اداره مهاجرت این کشور IRCC هر ساله به‌روز رسانی می‌شود. هر متقاضی برای اخذ ویزای ویزیتوری باید این شرایط را فراهم کند تا درخواست آن منجر به ریجکتی نشود! یک سری از شرایط ویزا کانادا توریستی اجباری هستند و یک سری دیگر آپشنال که باعث می‌شوند شانس اخذ ویزایتان افزایش پیدا کند!

تمکن مالی و گردش حساب قوی

افسر سفارت کانادا برای اینکه مطمئن شود شما از پس هزینه‌های سفر خود بر می‌آیید و برای صنعت توریست این کشور مفید خواهید بود انتظار ارائه تمکن مالی و گردش حساب قوی دارد! در حال حاضر حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای ویزیتوری کانادا 300 تا 350 میلیون تومان است. این تمکن باید از بخش بین‌الملل بانکی که در آن حساب دارید و به لاتین گرفته شود! ریز گردش حساب 4 ماهه آخر شما نیز باید به سفارت این کشور ارائه شود. اخذ گردش حساب برای اثبات شاغل و واقعی بودن تمکن مالی شما می‌باشد!

ارائه تمکن مالی قوی و گردش حساب 4 ماهه متناسب با شغل شما جزو شرایط اصلی صدور ویزای ویزیتوری کانادا است.

تراول هیستوری قوی

برای اخذ ویزای ویزیتوری کانادا باید به افسر سفارت این اطمینان را بدهید که یک توریست واقعی، آدم اهل سفر و متعهد هستید! درست است که تمامی سفر‌هایی که انجام می‌دهید سابقه سفری برایتان ایجاد می‌کند؛ ولی تراول هیستوری قویی محسوب می‌شود که از طریق سفر به کشور‌هایی مثل حوزه شینگن، انگلستان، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، چین، و… ایجاد شده باشد. برای مثال هر چه قدر سابقه سفری بیشتر به کشورهای شنگن داشته باشید شانس اخذ ویزای کانادا توریستی بیشتر می‌شود!

داشتن تروال هیستوری برای اخذ ویزای کانادا توریستی اجباری نیست و شخصی که سابقه سفری به کشور‌های مطرح دنیا را ندارد می‌تواند حداقل قبل از درخواست چند بار به کشور‌‌هایی نظر سنگاپور، روسیه، امارات و… سفر داشته باشد! هیچ وقت با پاسپورت سفید و بدون مهر ورود و خروج درخواست ویزا کانادا توریستی ندهید!

دعوت نامه ویزای کانادا
ارائه دعوت‌نامه برای اخذ ویزای گردشگری کانادا اجباری نیست؛ ولی این نامه می‌تواند برگ برنده شما باشد! دعوت‌نامه که از طرف یکی از افراد خانواده، دوستان یا اقوام برایتان ارسال می‌شود کمک می‌کند که افسر سفارت از هدف اصلی سفرتان اطمینان بیشتر پیدا کند و برنامه سفری شما برایش مشخص شود!
مدارک اثبات وابستگی به ایران
باید برای اطمینان بخشیدن به افسر سفارت کانادا از نظر مالی، شغلی، خانوادگی یا اجتماعی وابستگی خود نشان دهید و اثبات کنید که خود را موظف به بازگشت می‌دانید! شخصی که در ایران سابقه بیمه بالای 10 سال، شرکت، خانواده (پدر و مادر، فرزند)، قرار داد‌های سرمایه‌گذاری و کاری، مدارک که اثبات می‌کند در ایران مشغول به تحصیل یا در انجمن‌های اجتماعی مثل حمایت از کودکان یا خانواده و… شرکت دارد، می‌تواند به افسر سفارت اثبات کند که در ایران زندگی خوب دارد و نیازی به پناهنده شدن و از ترک سرمایه مالی و خانوادگی خود نیست!
سلامت ذهنی و جسمی کامل؛
برای اثبات این مورد شاید لازم باشد آزمایش‌های پزشکی مانند ایدز، هپاتیت و سل بدهید

قانع‌کننده بودن هدف از سفر و ارائه برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده‌ی متقاضی در حین اقامت موقت در خاک کانادا

تعهد مبنی بر عدم تلاش برای استخدام و مشغول شدن به کار در کانادا

نداشتن سوء پیشینه کیفری برای کمک به اثبات پیروی از قوانین این کشور و به خطر نینداختن امنیت ملی آن

امکان سفر به یکی از کشورهای همسایه برای انگشت‌نگاری در یکی از مراکز VAC سفارت کانادا

مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا

اولین گام برای اخذ ویزای توریستی کانادا آماده کردن مدارک لازم است:
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار به علاوه پاسپورت‌ها و ویزاهای قدیمی (اگر موجودند)
 • یک قطعه عکس جدید رنگی 3.5 * 4.5 با زمینه سفید مربوطه به 6 ماه اخیر (دو قطعه عکس با همین مشخصات برای درخواست‌های کاغذی)
 • فرم‌های پر شده ویزای توریستی
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه سند ازدواج
 • ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش‌آموزان
 • ترجمه مدارک شغلی (موارد لازم و توضیحات کمی پایین‌تر)
 • مدارک مالی شامل:
 • نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی با مُهر امور بین‌الملل بانک
 • گردش مالی شش‌ماهه حساب برای نشان دادن درآمد ماهیانه متقاضی
 • گواهی سپرده بلندمدت
 • گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار
 • سند اتومبیل یا اجاره‌نامه در صورت وجود
 • ترجمه اسناد ملکی
 • نامه هدفِ سفر با توضیح و برنامه‌ریزی دقیق فعالیت‌ها در کانادا
 • مدارک رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت (در صورت نداشتن دعوت‌نامه)
 • ترجمه انگلیسی رضایت‌نامه محضری والدین برای افراد زیر ۱۸ سال که بدون والدین سفر می‌کنند
مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا با دعوت نامه

داشتن دعوت نامه شانس موافقت با درخواست را بسیار بالا میبرد (هرچند همچنان آن را تضمین نمی‌کند). اگر از طرف شخصی حقیقی یا حقوقی دعوت نامه دارید، این مدارک هم لازم‌اند تا ضمیمه پرونده‌تان شود:

 1. دعوت‌نامه رسمی و امضا شده شامل:
  • مشخصات کامل اسپانسر (دعوت‌کننده) شامل نام کامل، تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن، وضعیت فعلی در کانادا (شهروند، دانشجو، مقیم دائم یا …)، عنوان شغلی
  • مشخصات کامل متقاضی (دعوت‌شده) شامل نام کامل، تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن، نسبت او با اسپانسر، دلیل سفر، مدت زمان اقامت در کانادا، تاریخ خروج، محل اسکان و نحوه تامین هزینه‌ها
 2. کارت اقامت یا پاسپورت کانادایی اسپانسر
 3. آخرین برگ مالیاتی پرداخت‌شده (Notice of Assessment یا T4/T1)
 4. اسکن تمامی صفحات شناسنامه ایرانی اسپانسر(ها) در صورت وجود نسبت فامیلی
 5. مدارک مالی اسپانسر شامل:
  • اجاره‌نامه یا سند ملکی
  • گواهی کاری یا آخرین فیش حقوقی
  • پرینت حساب‌های بانکی
مدارک لازم برای سوپر ویزای کانادا

بالاتر اشاره کردیم که ارائه درخواست برای این ویزا به مدارک بیشتری احتیاج دارد. طبق شرایط و پیش‌نیازهای یادشده، این اسناد عبارت‌اند از:

 • دعوت‌نامه رسمی و امضا شده شامل اطلاعات یادشده در بخش قبل
 • کارت اقامت یا پاسپورت کانادایی اسپانسر
 • مدارک مالی اسپانسر مبنی بر تمکن مالی و حمایت از متقاضی(ها) در حین اقامت‌شان
 • مدارک پرداخت بیمه خدمات درمانی متقاضی به مدت حداقل یک‌سال و پوشش دست‌کم ۱۰۰ هزار دلار کانادا توسط اسپانسر
 • برگه‌های ارزیابی شرایط مالی و مالیاتی اسپانسر
 • گواهی تایید سلامت متقاضی توسط پزشک مورد تایید سفارت کانادا
مدارک ویزای توریستی کانادا برای مشاغل خاص

متقاضی بسته به شغل خود بایستی یک سری مدارک دیگر را هم به سفارت ارائه کند:

کارمندها : گواهی اشتغال به کار (شامل سِمت، حقوق، تاریخ آغاز به همکاری و مدت مرخصی) / فیش‌های حقوقی سه ماه آخر / سوابق بیمه / قرارداد جدید / قرارداد قدیمی در صورت وجود
بازنشسته‌ها: حکم بازنشستگی / آخرین فیش حقوقی / حکم افزایش حقوق در صورت افزایش حقوق

کافرما : آگهی‌های “تأسیس”، “تغییرات” و “تصمیمات” شرکت در روزنامه‌های رسمی / اظهارنامه ثبت شرکت / اساس‌نامه شرکت / آخرین لیست بیمه کارمندها و برگ پرداخت آن / پرینت گردش حساب سه یا شش‌ماهه شرکت / آخرین مدارک مالیاتی و برگ پرداخت آن / سوابق بیمه فرد

مهندسین : پروانه نظام مهندسی یا جواز کسب / کارت نظام مهندسی / سوابق بیمه / قرارداد جدید / قرارداد قدیمی در صورت وجود

پزشکان : پروانه مطب یا پروانه دائم پزشکی / پروانه دائم داروخانه / کارت نظام پزشکی / حکم کارگزینی / آخرین لیست بیمه کارمندها و برگ پرداخت آن

وکلا : پروانه وکالت / دفترچه وکالت / آخرین لیست بیمه کارمندها و برگ پرداخت آن
صاحبان مشاغل آزاد و کارخانه‌دارها: جواز کسب یا نامه اتحادیه صنف مربوطه / پروانه بهره‌برداری کارخانه / آخرین مدارک مالیاتی و برگ پرداخت آن / آخرین لیست بیمه کارمندها و برگ پرداخت آن

تجار : کارت بازرگانی / گواهی اتاق بازرگانی / آخرین مدارک مالیاتی و برگ پرداخت آن / آخرین لیست بیمه کارمندها و برگ پرداخت آن

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا بین 450 تا 490 دلار است که شامل موارد زیر می باشد:

 • واریزی سفارت
 • واریزی بیومتریک
 • بررسی مدارک
 • باز کردن اکانت
 • پر کردن فرم ها
 • نوشتن برنامه سفر
 • cover letter
 • رزرو ها (هتل و پرواز)
 

وقت سفارت کانادا در همسایگی ایران

وقت سفارت کانادا برای ویزای توریستی این کشور بعد از دریافت نامه BIL باید رزرو شود! بدون دریافت این نامه رزرو وقت سفارت شدنی نیست! 30 روز از تاریخ دریافت نامه بیومتریک کانادا فرصت دارید که با حضور در یکی از دفاتر VAC سفارت کانادا اطلاعات انگشت‌نگاری خود را به ثبت برسانید! برای رزرو وقت سفارت کانادا باید از طریق سایت کارگزاری VFS در همسایگی ایران اقدام کنید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

در حالت عادی و طبق آخرین اخبار اعلام‌شده از طرف اداره مهاجرت و شهروندی دولت کانادا، اینکار بین 12 تا 30 روز کاری زمان می‌برد. این اعداد برای شهروندان ایرانی متفاوت است، چون تابعیت افراد روی زمان ارزیابی پرونده آنها تاثیر دارد.

علاوه بر تابعیت، بی‌نقص بودن مدارک شما، مدت زمان احراز هویت و اطلاعات، هدف از سفر به کانادا، وجود یا عدم وجود دعوت‌نامه، سن و شغل متقاضی و … روی این موضوع تاثیرگذار است.

با توجه به رفع شرایط کرونایی در جهان (که زمان صدور ویزا را بسیار طولانی کرده بود)، در حال حاضر اعداد مختلفی برای مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا ذکر می‌شود که همگی حدودا بین 1 تا 3 ماه تا نهایتا 6 ماه هستند.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا

رد شدن درخواست ویزا توریستی این کشور یا اصطلاحاً ریجکت ویزای کانادا، کابوس هر مسافر، دانشجو یا تاجری خواهد بود که برای آینده خود برنامه‌ها ریخته و رویاپردازی‌های زیادی کرده ‌است.

مشکل زمانی ناراحت کننده‌تر می‌شود که متقاضی تمام شرایط ویزای توریستی کانادا را رعایت کرده و با ثبت درخواست و طی کردن مراحل مختلف، هزینه، زمان و انرژی زیادی را صرف انجام این امور کرده است.

در جواب این سوال که مهم‌ترین عوامل رد شدن ویزا توریستی کانادا کدام‌ها هستند باید بگوییم که اگر شما شغل ثابتی در کشور محل اقامت خود نداشته باشید و بخواهید با تمامی اعضای خانواده برای ویزای کانادا درخواست بدهید، آفیسر با بررسی این احتمال که شما قصد بازگشت به کشور مبدا را ندارید، به احتمال زیاد درخواست شما را رد خواهد کرد.

بر همین اساس، مهم‌ترین موارد ریجکت ویزای ویزیتور کانادا به شرح زیر هستند:

 • نداشتن سابقه سفر مناسب
 • داشتن وابستگی‌های خانوادگی زیاد در کانادا و نداشتن وابستگی خویشاوندی کافی در کشور مبدا
 • زمان پیشنهادی برای اقامت در کانادا با اهدافتان متناسب نباشد
 • هدف شما برای بازدید از کانادا قانع‌کننده نباشد
 • نداشتن وضعیت شغلی مناسب در کشور مبدا
 • نداشتن مانده حساب و دارایی کافی
 • وجود هرگونه سوء‌سابقه و رفتارهای مخاطره‌آمیز قبلی که ممکن است باعث آسیب رساندن به دیگران و دولت شود
 • ارائه نکردن مدارک کافی که نشان‌دهنده درآمد و تمکن مالی مناسب فرد دعوت‌کننده باشد
 • هرگونه نقص در پرونده و مدارک پشتیبان متقاضی
 • نداشتن وابستگی‌های مالی و عاطفی کافی به کشور مبدا
 • تشخیص آفیسر مبنی بر ارائه اطلاعات غلط از سوی فرد متقاضی


متاسفانه وجود هر یک از این موارد به راحتی موجب ریجکت ویزای کانادا شده و از حضور موقتی و توریستی شما در این کشور پهناور و جذاب جلوگیری می‌کند.

بر همین اساس، پیشنهاد می‌کنیم که در روند آماده‌سازی شرایط ویزای توریستی کانادا یعنی اپلای و آماده‌سازی و ترجمه مدارک ویزا توریستی این کشور از مشاوره، راهنمایی و خدمات تخصصی کارشناسان کافه سفر بهره‌مند شوید.