کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.

فرانسه

همه چیز درباره فرانسه

اطلاعات کلی فرانسه :

فرانسه، با نام رسمی جمهوری فرانسه، یا République Française، کشور است که در شمال غربی اروپا واقع شده است. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و پس از آلمان، دومین کشور پرجمعیت اروپایی محسوب می‌شود. از نظر تاریخی و فرهنگی در میان مهم‌ترین ملت‌های جهان غرب، فرانسه با داشتن مستعمرات سابق در هر گوشه از جهان، نقش بسیار مهمی در امور بین‌المللی ایفا کرده است.

فرانسه که توسط اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه، کوه‌های آلپ و پیرنه محدود شده است، از دیرباز پلی جغرافیایی، اقتصادی و زبانی برای اتصال شمال و جنوب اروپا ایجاد کرده است. 

ین کشور مهم‌ترین تولیدکننده محصولات کشاورزی اروپا و یکی از قدرت‌های صنعتی پیشرو در جهان است. شرایط مناسب تحصیل رایگان در کشور فرانسه، حضور دانشگاه های برتر در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در کمترین زمان، این کشور را به مقصد محبوبی برای متقاضیان تبدیل کرده است

درباره کشور فرانسه

از دوران ماقبل تاریخ، منطقه‌ای که امروزه به‌عنوان فرانسه شناخته می‌شود، صحنه تجارت، مسافرت و تهاجم بوده است.

سه گروه اصلی قومی اروپایی – سلتیک، لاتین و توتون (فرانکی) – در طول قرن‌ها با هم ترکیب شده‌اند تا جمعیت کنونی فرانسه را تشکیل دهند. فرانسه با ۸۹٫۴ میلیون گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۸ پربازدیدترین کشور جهان است.

فرانسه یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است که محصول اتحاد دوک‌نشین‌ها و شاه‌نشین‌ها تحت یک حاکم واحد در قرون وسطی است.

امروزه، مانند گذشته، اقتدار مرکزی به دولت واگذار شده است. مردم فرانسه به دولت به‌عنوان محافظ اصلی آزادی نگاه می‌کنند و دولت نیز به‌نوبه خود برنامه‌هایی از امکانات رفاهی را (از آموزش رایگان گرفته تا برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی و بازنشستگی) برای شهروندان خود فراهم می‌کند.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی فرانسه

مهم‌ترین منابع درآمدزایی و مالی کشور فرانسه که اقتصاد این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند شامل صنایع فرانسه، صنعت گردشگری، کشاورزی، معادن و همچنین صنعت حمل‌ونقل و ترابری در این کشور است. صنایع فرانسه در کل جهان به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است.

بخش‌های صنعتی کشور فرانسه عبارت‌اند از: صنایع شیمیایی (Air Liquide ، Groupe Roullier )، انرژی (فرانسه دارای ۵۸ نیروگاه هسته‌ای است که توسط Électricité de France (EDF) با ظرفیت کل ۶۳.۱ گیگاوات، اداره می‌شود.)، سایر بخش‌های اصلی خودروسازی (پژو، رنو)، بانکداری (BNP PARIBAS، Société Générale، Crédit Agricole)، بیمه (AXA)، خرده‌فروشی (Carrefour، Auchan) و صنعت نفت (Total S.A.) هستند.

اقتصاد فرانسه در همه بخش‌ها متنوع است. دولت بسیاری از شرکت‌های بزرگ ازجمله ایرفرانس، فرانس تلکام (در حال حاضر Orange S.A)، رنو و تالس (گروه تالس کنونی) را به‌طور جزئی یا کامل خصوصی کرده است؛ اما دولت فرانسه همچنان در برخی از بخش‌ها، به‌ویژه در قدرت (EDF)، حمل‌ونقل عمومی (SNCF) و صنایع دفاعی حضور پررنگی دارد.

فرهنگ فرانسوی

فرهنگ کشور فرانسه در طول تاریخ دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. مردم فرانسه، آداب، رسوم و سنت‌های آن‌ها نیز تحت تأثیر تاریخ، قرار داشته‌اند. قرن ۱۷ میلادی را می‌توان عصر تغییرات هنری و فرهنگی، به‌ویژه فرهنگ، ادب و هنرهای تزئینی در اروپا برشمرد.

در پایان قرن ۱۹ میلادی، هنرهایی چون فیلم‌سازی، آشپزی و مد در این کشور ظهور پیدا کردند. موسیقی، علم و فناوری نیز بخش‌های دیگری از تحولات فرهنگی و تمدن فرانسه به شمار می‌روند. در کشور فرانسه ارزش‌ها و احترام به بزرگ‌تر از اهمیت بالایی برخوردار است. در این کشور خانواده‌ها معمولا صاحب یک الی دو فرزند هستند. فرانسوی‌ها برای دوستی و روابط خود بسیار ارزش قائلند و سعی می‌کنند همیشه مهربان باشند.

آشپزی در کشور فرانسه بسیار مهم است و هنوز هم سس‌های فرانسوی در کل جهان از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. مردم این کشور در زمان احوالپرسی با دوستان خود عادت به بوسیدن دو بار بر روی گونه‌های فرد مورد نظر را دارند. هر رستورانی که در این کشور انتخاب کنید مواد اولیه آن تازه خواهد بود.

دین در فرانسه

از سال ۱۹۰۵ قانون جدایی کلیسا و دولت (la loi sur la séparation de l’Église et de l’État) در فرانسه به رسمیت شناخته شد. در قانون اساسی ۱۹۵۸ چنین آمده است:

“فرانسه یک جمهوری تجزیه‌ناپذیر، سکولار، دموکراتیک و اجتماعی است و تضمین می‌کند که همه شهروندان فارغ از اصل و نژاد و مذهبشان
در برابر قانون باهم برابر رفتار می‌کنند و به همه اعتقادات مذهبی احترام می‌گذارند.”

دولت فرانسه طرفدار هیچ‌یک از دین‌ها نیست و تضمین‌کننده همزیستی مسالمت‌آمیز آن‌ها با رعایت قوانین و اصول جمهوری است. قانون ۱۵ مارس ۲۰۰۴ با استفاده از اصل سکولار، پوشیدن هرگونه لباس دینی یا لباسی که عبادت مذهبی را نشان می‌دهد، در مدارس ممنوع کرده است.

نوع حکومت و ساختار سیاسی فرانسه

فرانسه در امور حکومتی و مدنی تأثیرگذار بوده و آرمان‌های دموکراتیک مهمی را در عصر روشنگری و انقلاب فرانسه به جهان بخشیده و رشد جنبش‌های اصلاح‌طلب و حتی انقلابی را برای نسل‌ها الهام می‌بخشد. بااین‌حال، جمهوری پنجم کنونی از زمان اعلام آن در ۲۸ سپتامبر ۱۹۵۸ از ثبات قابل‌توجهی برخوردار بوده است که با رشد فوق‌العاده در ابتکار عمل خصوصی و ظهور سیاست میانه‌رو مشخص‌شده است.

فرانسه یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا (EU) است. فرانسه به‌عنوان یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد – به همراه ایالات‌متحده، روسیه، بریتانیا و چین – حق وتوی تصمیماتی را دارد که به شورا داده می‌شود.

حکومت کشور فرانسه از نوع جمهوری است؛ در ساختار سیاسی این کشور، قوه مقننه از دو بخش اصلی مجلس قانون‌گذاری و مجلس سنا تشکیل‌شده است. انتخابات عمومی نمایندگان مجلس فرانسه به مدت ۵ سال توسط مردم انجام می‌شود. نمایندگان مجلس، شورای عمومی ایالت‌ها و شورای شهرداری نیز بخش‌های دیگری از این ساختار سیاسی هستند.

رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، دو رکن اساسی در ساختار حکومتی کشور فرانسه به شمار می‌روند. فعالیت تمام احزاب در کشور فرانسه آزاد است؛ کمونیست‌ها، دموکرات‌ها، حزب رادیکال، سوسیالیست‌ها و جمهوری خواهان، احزابی هستند که در کشور فرانسه فعالیت دارند.

شهرهای فرانسه

تمام شهرهای فرانسه ازنظرِ زیبایی، رفاه و شرایط زندگی در وضعیت بسیار عالی قرار دارند. هرساله توریست‌های زیادی برای تماشای جاذبه‌های گردشگری فرانسه به شهرهای این کشور سفر می‌کنند. پایتخت کشور فرانسه، شهر پاریس است که جزو محبوب‌ترین شهرهای اروپایی است.

پایتخت و با اختلاف بسیار، مهم‌ترین شهر فرانسه پاریس است که یکی از مراکز فرهنگی و تجاری برجسته جهان محسوب می‌شود. پاریس شهری باشکوه که به نام ویل لومیر یا «شهر نور» شناخته می‌شود، بارها در طول تاریخ مورد بازسازی قرار گرفته است. پاریس در حال حاضر یک کلان‌شهر گسترده و یکی از بزرگ‌ترین مناطق شهری اروپاست.

کشور فرانسه با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا، سوئیس، اسپانیا، آلمان و دریای مدیترانه و آب‌های اقیانوس اطلس شمالی مرز مشترک دارد. این کشور دارای جاذبه‌های طبیعی ساحلی در قسمت‌های شمالی و غربی و همچنین بخش‌های کوهستانی، به‌ویژه کوه‌های آلپ در بخش شرقی است. زیباترین منظره‌های آلپ با قله‌های پوشیده از برف را می‌توانید در فرانسه تماشا کنید.

به‌طورکلی آب‌وهوای کشور فرانسه، معتدل است. قسمت‌هایی که در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارد تحت تأثیر دریای مدیترانه است. بخش‌های غربی فرانسه که در نزدیکی اقیانوس قرار دارد، شرایط معتدل‌تری دارد؛ مردم این منطقه بارندگی‌های زیادی را شاهد هستند. در اکثر شهرهای این کشور، فصل تابستان، گرم و فصل زمستان، بسیار سرد است.

چشم‌انداز فرانسه، در بیشتر موارد، از دشت‌های نسبتاً کم ارتفاع، فلات‌ها و بلوک‌های کوهستانی یا توده‌های قدیمی‌تر تشکیل‌شده است. این الگو به‌وضوح بر الگوی رشته‌های جوان‌تر و مرتفع مانند آلپ و پیرنه غالب است.

ایرانی ها در فرانسه

طبق آمار ثبت احوال فرانسه و مطالعات آمار جمعیت جهانی، تعداد ایرانی‌های مقیم کشور فرانسه، حدود ۲۰,۰۰۰ نفر است. البته میزان افرادی که تاکنون برای مهاجرت به فرانسه اقدام کرده‌اند حدود ۱۵۵,۰۰۰ نفر گزارش شده است. حضور شرکت‌های ایرانی در فرانسه اغلب تحت برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی به منظور گسترش روابط بازرگانی میان دو کشور ایران و فرانسه انجام می‌شود.

بیشترین میزان حضور ایرانی‌ها در فرانسه به منظور گردشگری و تحصیل و دریافت ویزا بوده است.

قوانین عمومی فرانسه

در کشور فرانسه می‌توان انواع دین و آئین را جستجو کرد. حدود ۶۴٪ از مردم این کشور، کاتولیک هستند و حدود ۵/۷٪ از جمعیت را مسلمانان تشکیل داده‌اند. سایر ادیان فرانسه به بودایی‌ها، یهودیان، هندوها و سایر مذاهب اختصاص دارد. بر همین اساس، قوانین، باورها و سنت‌های نقاط مختلف کشور فرانسه با یکدیگر متفاوت هستند.

مردم فرانسه، غرور و تعصب خاصی نسبت به کشور خود دارند و تحت هیچ شرایطی به فردی اجازه نمی‌دهند به کشورشان توهین کند. در برخی از خانواده‌های فرانسوی، مردسالاری هنوز هم‌مشاهده می‌شود. «آزادی، برابری، برادری»، شعار فرانسوی‌ها است. مردم فرانسه به هنر آشپزی اهمیت زیادی می‌دهند. از نظر آن‌ها طبخ یک غذای خوب با دستور پخت متفاوت می‌تواند ذائقه مردم را تحت تأثیر قرار دهد.

آشپزی فرانسوی در تمام دنیا شهرت دارد به گونه‌ای که اکثر سرآشپزهای خارجی نیز تمایل دارند در دوره‌های آشپزی به سبک فرانسوی شرکت کنند. غذاهای فرانسوی همیشه با همراه نان باگت و پنیر، سِرو می‌شوند. محبوب‌ترین غذای مورد علاقه مردم فرانسه، حلزون است.

 

دلایل زندگی در فرانسه

فرانسه همچنین چهارمین کشور دارای بیشترین میراث جهانی در یونسکو است و دارای ۴۴ مکان تاریخی است که می‌توانید در طول سفر به فرانسه از آنجا دیدن کنید. به لطف سیستم پزشکی و درمانی فرانسه، درصورت دریافت اقامت فرانسه می‌توانید از حدود ۷۰٪ هزینه‌های پزشکی خود معاف شوید.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی فرانسه استفاده کنند. شرط اصلی اخذ ویزای کار فرانسه، داشتن پیشنهاد کاری از این کشور است. کشور فرانسه با سواحل خیره‌کننده در جنوب، مکان‌های مناسب کوهنوردی و اسکی در کوه‌های آلپ و قلعه‌های افسانه‌ای در شمال، برای هر سلیقه‌ای جذابیت دارد.

اگر باهدف تحصیل در فرانسه قصد مهاجرت دارید، بهتر است بدانید که امکان تحصیل رایگان در فرانسه برای شما وجود دارد! علاوه بر این دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی فرانسه استفاده کنند. اگر با هدف کار در فرانسه، مهاجرت می‌کنید، بهتر است بدانید که شرط اصلی اخذ ویزای کاری فرانسه داشتن پیشنهاد کاری از این کشور است.