کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.

لبنان

همه چیز درباره لبنان

اطلاعات کلی لبنان :

لُبْنان با نام رسمی جمهوری لبنان (به عربی: الجمهورية اللبنانية) کشوری در غرب آسیاست. لبنان در باختر با دریای مدیترانه و در شمال و خاور با سوریه و در جنوب با اسرائیل مرز مشترک دارد. موقعیت جغرافیایی لبنان در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوعی دینی، نژادی و فرهنگی شده‌است.

لبنان را عروس خاورمیانه می‌گویند و بیروت از حیث کیفیت زندگی از برترین شهرهای جهان عرب محسوب می‌شود و لبنان بالاترین درآمد سرانه غیرنفتی را در جهان عرب دارد. نام لبنان از ریشهٔ واژهٔ سامی «لبن» به معنای سفید است، که احتمالاً اشاره به کوه‌های برف‌گیر لبنان دارد. بیروت پایتخت این کشور است که مشهور به پاریس خاورمیانه یا منشأ جذب گردشگران خارجی است. زبان رسمی و البته محاوره‌ای لبنان عربی است، اما هر یک از اقلیت‌های قومی نیز به زبان خود سخن می‌گویند. پوند یا لیره یکای پول کشور لبنان است.

در این مقاله از موسسه مهاجرتی کافه سفر جزئیاتی در مورد کشور لبنان بررسی خواهد شد تا کسانی که قصد مهاجرت به لبنان، تحصیل در لبنان، سفر به لبنان و یا زندگی در لبنان را دارند، اطلاعاتی در مورد این کشور به دست آورده باشند. همراه CafeSafar باشید!

درباره کشور لبنان

کشور لبنان در شرق مدیترانه قرار دارد و مرزهایی در شمال و شرق با جمهوری عربی سوریه دارد. این کشور از سمت جنوب با فلسطین همسایه است. لبنان به ۴ بخش تقسیم شده است که شامل دشت‌های ساحلی، رشته کوه‌های لبنان و همینطور دره‌های بقاع و محدوده ضد لبنان است. کشور لبنان کوهستانی است و نیمی از دورنمایش این کشور در ارتفاعات بیشتر از ۹۰۰ متر قرار دارد. کشور لبنان وسعت کم اما مناطق دیدنی متنوعی دارد، قله‌های برف گرفته تا دره بقاع تنها بخش کوچکی از دیدنی‌های لبنان است.

اینطور که مشخص است کشور لبنان تحول خوبی در وضعیت کشاورزی در سال ۲۰۲۰ خواهد داشت و تحلیل بازار این کشور نشان می‌دهد که میلیاردها دلار از کشاورزی این کشور جذب می‌شود. کشور لبنان دارای بازار آزاد است و این موضوع سبب شده است که در زمینه صنایع مد و پوشاک به کشورهای اطراف وابسته باشد؛ به طور کلی واردات به کشور لبنان در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی و همینطور مواد غذایی بسیار زیاد اعلام شده است در این کشور مواد خام صنعتی بسیار محدود دیده می‌شود.

این کشور در زمینه صادرات محصولاتی مانند لبنیات به کشورهای اروپایی بسیار عالی عمل کرده است. ترانزیت کالا و بانکداری در کشور لبنان از دیگر بخش‌های اقتصادی محسوب می‌شود و دولت مرکزی در این کشور توانسته وضعیت مالیات را به طور دقیق مورد پوشش قرار دهد.

دسترسی به امکانات دولتی و مرزی در کشور لبنان به طور کلی کمی بهتر از سال‌های گذشته دیده می‌شود. این کشور دارای کارخانجات صنعتی کوچک و بزرگ بوده و وضعیت خدمات بانکی صادرات صنعتی و کشاورزی در این کشور بهبود خوبی داشته است.

بخش کشاورزی در این کشور با جذب ۱۲ درصد از نیروی کار توانسته نقش مشخصی در اقتصاد این کشور داشته باشد اما در بین تقسیم ۴گانه صورت گرفته کشاورزی رتبه بسیار کمی به نسبت سایر گزینه‌ها خواهد داشت.

پرچم کشور لبنان سبز رنگ است و به همراه دو خط قرمز در بالا و پایین طراحی شده است، پرچم این کشور در سیاست آن دستخوش تغییرات زیادی بوده است. نظام دموکراسی در کشور لبنان بر پایه مجلس استوار است به طوری که ساختار سیاسی در این کشور به صورت طایفه‌ای دیده می‌شود؛ این موضوع سبب شده است که درگیری‌های فرقه‌ای در کشور لبنان کمتر از قبل باشد.

در این نظام تلاش زیادی برای همه گروه‌های نظامی صورت گرفته است و بدنه سیاسی کشور لبنان بسیار حفظ شده است. بیروت پایتخت لبنان است و بزرگترین شهر آن نیز محسوب می‌شود، این شهر در شبه جزیره ساحل مدیترانه‌ای واقع شده است.

بیروت بزرگترین و اصلی‌ترین بندر لبنان است و به طور کلی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است. قدمت این شهر به ۵۰۰۰ سال می‌رسد و به طور کلی نقطه واقعی تلاشی شرق و غرب در خاورمیانه محسوب می‌شود.

بیروت دارای فضای پر از جنب و جوش است و مردم این شهر با مد روز پیش می‌روند. در صورتی که به دنبال شهری آرام برای زندگی هستید، بیروت گزینه خوبی نخواهد بود، این شهر پر از فضای صنعتی و سیستم‌های حمل و نقل بسیار پیشرفته است.

اقتصاد لبنان

اقتصاد کشور لبنان از چندین جهت قابل ارزیابی است. به طور کلی این کشور اقتصاد خود را در یک ثبات مشخصی در نظر گرفته است و رشد اقتصادی در این کشور کم است. ما اقتصاد کشور لبنان را در ۴ بخش کشاورزی، صنعت، خدمات، تجارت و در نهایت منابع تقسیم کرده‌ایم، به این ترتیب مشخص می‌شود که وضعیت اقتصادی این کشور به چه صورت است.

رویکردهای اقتصادی نشان می‌دهد که کشور لبنان در زمینه کشاورزی از نظر فراهم بودن آب و خاک حاصلخیز به وضعیت مناسبی رسیده است. بخش کشاورزی در این کشور با جذب ۱۲ درصد از نیروی کار توانسته نقش مشخصی در اقتصاد این کشور داشته باشد.

در بین تقسیم ۴گانه صورت گرفته کشاورزی رتبه بسیار کمی نسبت به سایر گزینه‌ها خواهد داشت. اینطور که مشخص است کشور لبنان تحول خوبی در وضعیت کشاورزی در سال ۲۰۲۰ خواهد داشت و تحلیل بازار این کشور نشان می‌دهد که میلیاردها دلار از کشاورزی این کشور بدست می‌آید.

شهرهای کشور لبنان رتبه‌های اقتصادی مختلفی دارند.

کشور لبنان دارای بازار آزاد است و این موضوع سبب شده است که در زمینه صنایع مد و پوشاک به کشورهای اطراف وابسته باشد به طور کلی واردات به کشور لبنان در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی و همینطور مواد غذایی بسیار زیاد اعلام شده است، در این کشور مواد خام صنعتی بسیار محدود دیده می‌شود.

این کشور در زمینه صادرات محصولاتی مانند لبنیات به کشورهای اروپایی بسیار عالی عمل کرده است به طوری که بخش مهمی از صنعت در این زمینه دیده می‌شود

کشور لبنان در زمینه خدمات و تجارت زیرساخت های اقتصادی بسیار روتینی داشته است اما با توجه به نوسانات اقتصادی در این کشور شاهد کاهش تولید داخلی به نصف بوده‌ایم. ترانزیت کالا و بانکداری در کشور لبنان به طور کلی از دیگر بخش‌های اقتصادی محسوب می‌شود و دولت مرکزی در این کشور توانسته وضعیت مالیات را به طور دقیق مورد پوشش قرار دهد. دسترسی به امکانات دولتی و مرزی در کشور لبنان به طور کلی کمی بهتر از سال های گذشته دیده می‌شود.

این کشور دارای کارخانجات صنعتی کوچک و بزرگ بوده و وضعیت خدمات بانکی صادرات صنعتی و کشاورزی در این کشور بهبود خوبی داشته است.

لبنان در رنکینگ جهانی

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشور لبنان برای هر سال حدود ۱.۰۰ درصد اعلام شده است، رتبه کشور لبنان در زمینه صادرات و واردات حدود ۴۸ درصد رشد داشته است. بدهی‌های خارجی در این کشور نیز به رتبه ۳۵ درصد رسیده است.
حواله‌های اقتصادی در کشور لبنان نیز با رشد ۱۳ درصدی همراه بوده است رویکردهای اقتصادی که در زمینه شاخص تروریسم در این کشور دیده می‌شود، در رتبه ۶.۳۸ است. اینطور که شواهد نشان می‌دهد رتبه اقتصادی کشور لبنان در زمینه سرمایه‌گذاری‌های خارجی به صورت مستقیم در وضعیت ۸۷۲.۵۲ میلیون دلار اعلام شده است. خوشبختانه در کشور لبنان روند اقتصادی به شکل خوبی دیده می‌شود و این کشور به طور حتم می‌تواند در این زمینه برنده باشد.

شاخص همزمانی کشور لبنان ۲۹۷.۹۰ اعلام شده است وضعیت تولید PMI شاخص در این کشور نیز حدود ۴۹.۵۰ است، آسانی کسب و کار در کشور لبنان در این کشور ۱۴۲.۰۰ اعلام شده است. رتبه فساد مالی در این کشور ۱۴۳.۰۰ است و شاخص همزمانی در کشور لبنان نیز به طور کلی بر اساس نقاط شاخص حدود ۳۲۵.۷۰ اعلام شده است.

رتبه کشور لبنان در زمینه ترازنامه بانک مرکزی حدود ۲۱ درصد رشد داشته است، وضعیت برای نرخ بهره در این کشور حدود ۳۰ درصد بوده است و عرضه پول در این کشور نیز ۵۰ درصد رشد داشته است.

رتبه کشور لبنان در زمینه بهداشت در دنیا ۱۲۶ بوده و این رتبه نسبت به سال‌های گذشته رشد بهتری داشته است، در ارزیابی‌های مشخص شده نشان می‌دهد کشور لبنان یکی از بهترین کشورهایی است که ارزیابی اعتبار دقیقی را پیش برده است در این کشور وضعیت جغرافیایی اقتصادی به صورت بهتر از سال‌های گذشته دیده می‌شود.

حکومت لبنان

پرچم کشور لبنان سبز رنگ است و به همراه دو خط قرمز در بالا و پایین طراحی شده است؛ پرچم این کشور در سیاست آن دستخوش تغییرات زیادی بوده است. نظام دموکراسی در کشور لبنان بر پایه مجلس استوار است به طوری که ساختار سیاسی در این کشور به صورت طایفه‌ای دیده می‌شود.

این موضوع سبب شده است که درگیری‌های فرقه‌ای در کشور لبنان کمتر از قبل باشد. در این نظام تلاش زیادی برای همه گروه‌های نظامی صورت گرفته است و بدنه سیاسی کشور لبنان بسیار حفظ شده است.

رئیس جمهور در کشور لبنان از بین مارونی‌های کاتولیک انتخاب می‌شود و نخست وزیر در این کشور سنی است و جانشین نخست وزیر نیز می‌بایست از بین مسیحیان ارتدوکس انتخاب شود، رئیس مجلس در کشور لبنان شیعه است.

این روال بین ۱۲۸ نماینده مجلس تکرار می‌شود و صندلی‌های مجلس نیز به صورت مساوی بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم خواهد شد. نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم برای یک دوره ۴ساله انتخاب می‌شوند.

در این کشور ۴ گروه و حزب سیاسی اصلی وجود دارد. حزب الله یکی از گروه‌های سیاسی فعال در لبنان است که برای شیعیان در نظر گرفته می‌شود، این گروه شاخه نظامی هم دارد و در جریان جنگ ۳۳ روزه نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

پایتخت و چند شهر بزرگ لبنان

بیروت پایتخت لبنان است و بزرگترین شهر آن محسوب می‌شود، این شهر در شبه جزیره ساحل مدیترانه‌ای واقع شده است. بیروت بزرگترین و اصلی‌ترین بندر لبنان است و به طور کلی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است. قدمت این شهر به ۵۰۰۰ سال می‌رسد و به طور کلی نقطه واقعی تلاشی شرق و غرب در خاورمیانه محسوب می‌شود.

بیروت دارای فضای پر از جنب و جوش است و مردم این شهر با مد روز پیش می‌روند، در صورتی که فکر می‌کنید به شهری آرام برای زندگی نیاز دارید، بیروت گزینه خوبی نخواهد بود چراکه این شهر پر از فضای صنعتی و سیستم‌های حمل و نقل بسیار پیشرفته است و بسیار پر هرج و مرج است اما برای کار گزینه بسیار خوب محسوب می‌شود.

طرابلس در ۸۵ کیلومتری شمال بیروت قرار دارد و دومین شهر بزرگ در لبنان است، این شهر دارای ثروت تاریخی خاص همینطور سبک زندگی بسیار آرام است، روند اقتصادی در این شهر بسیار علی بوده و مردم شهر همیشه در جنب و جوش هستند. در این شهره مساجد و مدرسه‌های زیادی دیده می‌شود و به طور کلی الگوی کلاسیک در حمام‌های رومی این شهر زیبا هنوز هم به چشم می‌خورد.

دیر‌القمر یک شهر سنتی در لبنان است که در وضعیت محافظت شده قرار گرفته است، این شهر دارای خیابان های زیبا و باریک است و در بخش های مختلف شهر نیمکت های سنگی در فضای باز دیده می‌شود. دیرالقمر محل اقامت حاکمان لبنان بوده است و چندین محل تاریخی و فرهنگی را در دل خود جای داده است، این منطقه به شکل خاصی بازسازی شده است و بسیار زیبا و دیدنی است.

بابلوس یکی از قدیمی ترین شهرهای لبنان است که به طور کلی به صورت خاصی طرحی شده است، این شهر در زمان یونانی ها طراحی و ساخته شده است و ساختمان های اداری باشکوهی دارد. در این شهر زندگی جریان دارد و مهمترین سایت باستان شناسی محسوب می‌شود.

شهر داستانی تیار با رنگ ارغوانی خود در تاریخ لبنان بسیار دیده می‌شود، این شهر دارای موقعیت ساحلی فوق العاده‌ای است.

ایرانی ها در لبنان

ایرانیانی که وارد کشور لبنان شدند در ابتدا در زمینه کشاورزی فعالیت کردند که توجیه اقتصادی خوبی در پیش نداشته و این روند سبب شده است که در جدیدترین آمار مهاجرت به لبنان، بیشتر ایرانیان در مسیر ثبت شرکت وارد شده‌اند. از یاد نبرید که شرکت‌های ایرانی زیادی در این کشور دیده می‌شود که هر یک در زمینه مخصوص به خود فعالیت دارند.

رشد اقتصادی در زمینه صادرات لبنیات در کشور لبنان بسیار زیاد بوده است و خوشبختانه پیشرفت در این زمینه بسیار بیشتر از سایر کشورها دیده می‌شود این روال در زمینه خرید محصولات بهداشتی و درمانی نیز بسیار زیاد است.

از یاد نبرید که ایرانیانی که به تازگی وارد کشور لبنان شده و در زمینه گردشگری فعالیت داشته‌اند معتقد هستند که ترکیب تکنولوژی در فضای گردشگری این کشور می‌تواند آینده‌ای درخشان فراهم سازد، خوشبختانه کشور لبنان در این زمینه بسیار عالی عمل کرده و معتقد است که رویکردهای اقتصادی دقیق می‌تواند ساختار خوبی در فضای کاری کشور لبنان فراهم سازد.

یک موضوع مهم دیگری که در کشور لبنان دیده می‌شود در زمینه شاخص‌های روتین محلی است، اینطور که مشخص شده است این کشور توانسته ساختار خوبی برای بخش اقتصادی خود ایجاد نماید و این موضوع در ثبت شرکت نیز دیده می‌شود شایان ذکر است که کشور لبنان یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته از صندوق‌های بین‌المللی اقتصادی برای صدور وام به ایرانیان مقیم این کشور استفاده نماید.

رشد جمعیت ایرانی در کشور لبنان بین ۶ الی ۱۶ درصد در ۵ سال گذشته تا به امروز دیده می‌شود، این کشور وضعیت ثبت شرکت را آسان‌تر از قبل اعلام کرده است.

عجایب لبنان

غار جیتا از دیدنی‌های بسیار عجیب در لبنان است که تکرار شدنی نیست، این غار دارای گالری‌های وسیعی از آثار انسان‌های گذشته است که بازدید برخی از آن‌ها بسیار خوف‌انگیز است. در این غار می‌توانید واکنش آب را تماشا کنید و طاق‌های کلیسایی شکل را در زیر تپه‌های جنگلی مشاهده نمایید.

گویا این غار راه فراری برای گروه مشخصی در تاریخ بوده است. این غار زیبا در دو طبقه طراحی شده است که گالری‌های طبقه پایین در سال ۱۸۳۶ کشف شده است و در سال ۱۹۵۸ نیز برای عموم به نمایش گذاشته شد. شما می‌توانید با قایق بخش‌های مختلفی از این غار را مشاهده کنید

بازدید از دره قدیشا از دیدنی تجربه های شگفت انگیز در لبنان است که به طور کلی یکی از زیباترین مناظر لبنان محسوب می‌شود. این جاده در امتداد دامنه های سراشیبی کوه پیچ می‌خورد و در ارتفاعات بالاتر نیز چشم اندازهای جالب تری را در پیش گرفته است.

این محل در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. به طور کلی در این منطقه صومعه های صخره‌ای، گل های وحشی و همینطور حیات وحش دیده می‌شود. این منطقه زیبا فرصت راهپیمایی خوبی را برای شما ایجاد می‌کند.

در سفر به لبنان می‌بایست زمانی برای بازدید از موزه میم در نظر گرفت، این موزه زیبا با طراحی بی‌نظیر خود زیر دانشگاه سنت جوزف واقع شده است و مجموعه‌ای از مواد معدنی نفیس در آن دیده می‌شود، رنگ‌ها و فرم‌های این بخش به طور کلی در گوشه‌ای از زمین مخفی است اینطور که مشخص شده است.

در این موزه اتاق‌هایی از فسیل‌های ماهی دیده می‌شود و می‌تواند نمایش‌های تعاملی نوآورانه‌ای را فراهم سازد. این موزه در یک فضای شیشه‌ای قرار دارد و بسیار خاص طراحی شده است.

ویرانه‌های بعلبک از دیگر دیدنی‌های لبنان است که به صورت رومی طراحی شده است و از مهمترین معماری‌های خاورمیانه محسوب می‌شود. این مجموعه به طور کلی به صورت برجسته طراحی شده است و حکاکی‌های نفیسی بر روی آن دیده می‌شود. این موزه به صورت یک تونل با زیر مجموعه خاصی طراحی شده است و ورودی اصلی آن نیز کمی خوف‌انگیز است.

خلاصه تاریخ لبنان

کشور لبنان، محل زندگی و زادگاه فنیقی ها بوده است که مردمانی دریانورد بوده‌اند. در تاریخ کشور لبنان بخش مهمی از عهد عثمانی ها دیده می‌شود که در اوایل جنگ جهانی اول در مسیر سوریه و لبنان قرار گرفتند.

فرهنگ مردم لبنان

در فرهنگ کشور لبنان به طور کلی حجاب اهمیت زیادی دارد به طوری که حجاب کشور لبنان اغلب شامل روبند و همینطور لباس‌های بلند است. در احوالپرسی در بین مردم لبنان، بغل کردن و بوسیدن جایگاه بسیار محدودی دارد.

اینطور که مشخص است در این کشور زندگی جریان مشخصی دارد. بانوان در لبنان اغلب مشغول به کار منزل و بچه داری هستند اما حقوق برابر زن و مرد در قوانین جامعه لبنان دیده می‌شود.

قوانین عمومی در لبنان

  • در قوانین کشور لبنان بیش از ۱۰ ساعت کار در روز جرم است مگر اینکه مجوز داشته باشید.
  • طبق آخرین قانونی که در زمینه رانندگی در این کشور دیده می‌شود بوق زدن ممنوع است.