کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.

ماکائو

همه چیز درباره ماکائو

اطلاعات کلی ماکائو :

صنایع تولیدی ماکائو در چند دهه اول قرن بیستم ظهور کرد که عمدتاً از ساخت و سازهای ناخواسته، کارخانه‌ها تشکیل شده بود.  با این وجود صنایع نوین تا دهه ۱۹۷۰ که صنعت نساجی و پوشاک به سرعت در حال رشد بود  از بین نرفتند، در حالی که سایر صنایع سبک مانند پلاستیک، الکترونیک، اسباب بازی و گل مصنوعی نیز رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند.  منسوجات و پوشاک در اواخر دهه ۱۹۸۰ بر سلطه خود در بخش تولید بیشتر افزود. اقتصاد ماکائو یکی از مهم‌ترین اقتصادها در جهان است.

از آنجا که ماکائو دارای زمین‌های قابل کشت و منابع طبیعی کمی است، به دلیل عمده واردات مواد غذایی، آب شیرین و انرژی به سرزمین اصلی چین بستگی دارد.

نگاهی به کشور ماکائو

کشور ماکائو کشوری در جنوب چین است که منطقه‌ای خودمختار به حساب می‌آید. این کشور حدود ۶۵۵ هزار نفر جمعیت دارد و قبلا مستعمره پرتقال بوده است.

صنایع تولیدی کشور ماکائو در چند دهه اول قرن بیستم ظهور کرد که عمدتاً از ساخت و سازهای ناخواسته، کارخانه‌ها تشکیل شده بود. با این وجود صنایع نوین تا دهه ۱۹۷۰ که صنعت نساجی و پوشاک به سرعت در حال رشد بود از بین نرفتند، در حالی که سایر صنایع سبک مانند پلاستیک، الکترونیک، اسباب بازی و گل مصنوعی نیز رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند.

منسوجات و پوشاک در اواخر دهه ۱۹۸۰ بر سلطه خود در بخش تولید بیشتر افزود. اقتصاد کشور ماکائو یکی از مهم‌ترین اقتصادها در جهان است. از آنجا که ماکائو دارای زمین‌های قابل کشت و منابع طبیعی کمی است، به دلیل عمده واردات مواد غذایی، آب شیرین و انرژی به سرزمین اصلی چین بستگی دارد.

ژاپن و هنگ کنگ تامین کننده اصلی مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای هستند. اگرچه ماکائو از بحران مالی آسیا ۱۹۹۷-۹۸ و رکود جهانی در سال ۲۰۰۱ آسیب دید، اما اقتصاد آن بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به طور متوسط ​​سالانه ۱۳.۱٪ رشد کرد.

ماکائو عضو کامل سازمان تجارت جهانی است. امنیت عمومی پس از واگذاری به جمهوری خلق چین بسیار بهبود یافته است. مازاد مالی در سال ۲۰۱۹ اندکی به ۵/۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی (IMF) افزایش یافته است، اما انتظار می‌رود در سال‌های آینده (۱۴.۶ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۳/۱۴ درصد در سال ۲۰۲۱) کاهش یابد.

براساس آخرین چشم‌انداز اقتصادی جهانی صندوق بین‌المللی پول (آوریل ۲۰۲۰)، تورم کشور ماکائو در سال ۲۰۱۹ به ۲.۸٪ کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود حتی در سال ۲۰۲۰ (۲٪) و حتی در سال ۲۰۲۱ (۲.۳٪) اندکی افزایش یابد.

تاریخ کشور ماکائو

ماکائو یک منطقه اداری ویژه (SAR) جمهوری خلق چین است در سال ۱۵۵۷ آن اجاره داده شد. پرتغال به عنوان یک پست تجارت در ازای اجاره سالانه ۵۰۰ TAEL به منظور اقامت در ماکائو، آن را تا ۱۸۸۷ تحت حاکمیت و اقتدار چینی باقی ماند.

پس از امضای پیمان نانکینگ بین چین و انگلیس در سال ۱۸۴۲، و امضای معاهدات بین چین و قدرت‌های خارجی در دهه ۱۸۶۰، و ایجاد مزیت «مورد علاقه‌ترین ملت» برای آن‌ها، پرتغالی‌ها تلاش کردند در ۱۸۶۲ پیمان مشابهی منعقد کنند، اما چینی‌ها امتناع کردند. در سال ۱۸۸۷ پرتغالی‌ها سرانجام توانستند توافقنامه‌ای را از چین تضمین کنند که ماکائو قلمرو پرتغال باشد. در سال ۱۹۹۹ به چین تحویل داده شد.

جغرافیای کشور ماکائو

اقتصاد کشور ماکائو یکی از مهم‌ترین اقتصادها در جهان است. صادرات پوشاک و گردشگری مهره‌های اصلی اقتصاد هستند. از آنجا که ماکائو دارای زمین‌های قابل کشت و منابع طبیعی کمی است، به دلیل عمده واردات مواد غذایی، آب شیرین و انرژی به سرزمین اصلی چین بستگی دارد.

ژاپن و هنگ کنگ تامین کننده اصلی مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای هستند. اگرچه ماکائو از بحران مالی آسیا ۱۹۹۷-۹۸ و رکود جهانی در سال ۲۰۰۱ آسیب دید، اما اقتصاد آن بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به طور متوسط ​​سالانه ۱۳.۱٪ رشد کرد. ماکائو عضو کامل سازمان تجارت جهانی است.

امنیت عمومی کشور ماکائو پس از واگذاری به جمهوری خلق چین بسیار بهبود یافته است. با درآمد مالیاتی حاصل از صنعت سودآور قمار، دولت ماکائو قادر است برنامه رفاه اجتماعی ۱۵ سال آموزش رایگان را به همه شهروندان ماکائو معرفی کند. در سال ۲۰۱۵، اقتصاد ماکائو به دلیل کاهش هزینه‌های بازدیدکنندگان از سرزمین اصلی چین از زمان مبارزه ضد فساد تحت عنوان شی جینپینگ، کاهش شدیدی (-۲۶.۴٪ نسبت به سال قبل در Q۲ ۲۰۱۵) ) داشته است.

در سه چهارم ابتدایی سال ۲۰۰۷، کشور ماکائو رشد تولید ناخالص داخلی را در سال چهارم به میزان ۳۱.۴٪ ثبت کرد. افزایش سریع تعداد بازدیدکنندگان از سرزمین اصلی به دلیل کاهش محدودیت سفر در چین، افزایش مخارج کارهای عمومی و ورود سرمایه‌گذاری قابل توجه همراه با آزادسازی صنعت بازی‌های ماکائو، باعث بهبود ۵ساله شد. بودجه نیز به دلیل افزایش بازدیدکنندگان از چین و افزایش مالیات بر سود قمار، که پس از حدود ۷۰ درصد از درآمد دولت ایجاد شده بود، پس از سال ۲۰۰۲ به مازاد بازگشت.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی ماکائو

کشور ماکائو در طول تابستان در معرض طوفان‌های گرمسیری منشاء اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. ویرانی بزرگ در سپتامبر سال ۱۸۷۴ اتفاق افتاد، هنگامی که یک طوفان ویرانگر به ماکائو برخورد کرد و دریاهای بلند در منطقه کم ارتفاع شبه جزیره قرار گرفت. همه‌ساله در ماکائو (بطور معمول بین ماه می‌تا اکتبر) چندین اتفاق طوفان استوایی رخ می‌دهد، اگرچه در نقاط قوت متفاوت هستند. در صورت بروز آن‌ها معمولاً وزش باد شدید، بارندگی و درجه حرارت پایین می‌آید.

وزش باد شدید و تغییر آب و هوا از الگوی موسمی پیروی می‌کند. گرم و مرطوب است وقتی وزش باد جنوب شرقی و جنوب غربی از اقیانوس آرام رخ می‌دهد و حماسه‌ها در طول تابستان نسبتاً متداول هستند و هنگامی که باد شمال از سیبری یا قسمت شمالی سرزمین اصلی چین می‌بارد، خشک و کمی سرد است.

رنکینگ جهانی کشور ماکائو در کلیه زمینه‌ها

نیروی کار در کشور ماکائو عمدتاً از تولید تشکیل شده است. ساخت و ساز؛ عمده‌فروشی و خرده‌فروشی؛ هتل‌ها و رستوران‌ها؛ مدیریت عمومی و سایر خدمات شخصی و اجتماعی، از جمله: حمل و نقل، ذخیره‌سازی و ارتباطات. با توجه به رشد اقتصادی دو رقمی در سال‌های اخیر، نرخ بیکاری از ۶.۸٪ رکورد بالا در سال ۲۰۰۰ به ۳.۱٪ در Qtr ۳.۲۰۰۷ کاهش یافته است.

ماهیگیری به عنوان یک فعالیت اقتصادی غالب در ماکائو ظاهر شد زیرا موقعیت خود را به عنوان یک مرکز تجاری منطقه­ای از دست داد. در اوایل دهه ۱۹۲۰، بیش از ۷۰٪ از ۸۴۰۰۰ ساکنان ماکائو مشغول ماهیگیری بودند. در همین حال، برخی از مشاغل دیگر شروع به توسعه کردند.

در نیمه دوم قرن بیستم، اقتصاد کشور ماکائو با توسعه صنعت سبک، هجوم مهاجران از سرزمین اصلی چین برای خدمت به عنوان نیروی کار متنوع شد و گردشگری را افزایش داد. تلاش پرتغال برای ایجاد پیوندهای اقتصادی و فرهنگی بین ماکائو و برزیل و منابع پرتغالی در آفریقا موفقیت‌آمیز نبود.

روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا و تایوان جنبه‌های مهم نقش اقتصادی ماکائو به عنوان بخشی از جمهوری خلق چین در نظر گرفته شده است. دسترسی مستقیم به منطقه ویژه اقتصادی ویژه همسایه Zhuhai، تجارت با سرزمین اصلی چین را تسهیل می‌کند. به عنوان یک منطقه اداری ویژه، ماکائو به عنوان یک بندر آزاد و یک قلمرو مجزا از گمرک فعالیت می‌کند.

صنایع تولیدی ماکائو در چند دهه اول قرن بیستم ظهور کرد که عمدتاً از ساخت و سازهای ناخواسته، کارخانه‌ها تشکیل شده بود. با این وجود صنایع نوین تا دهه ۱۹۷۰ که صنعت نساجی و پوشاک به سرعت در حال رشد بود، از بین نرفتند، در حالی که سایر صنایع سبک مانند پلاستیک، الکترونیک، اسباب بازی و گل مصنوعی نیز رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند. منسوجات و پوشاک در اواخر دهه ۱۹۸۰ بر سلطه خود در بخش تولید بیشتر افزود.

نوع حکومت و ساختار سیاسی کشور ماکائو

سیاست ماکائو چارچوبی از نظام سیاسی است که تحت سلطه جمهوری خلق چین است. این قوه مقننه، دستگاه قضایی، دولت و سیستم چند حزبی را شامل می‌شود. قدرت اجرایی توسط دولت و به ریاست رئیس اجرایی اعمال می‌شود.

مدیر اجرایی ماکائو توسط جمهوری خلق دولت مرکزی چین پس از انتخاب توسط یک کمیته انتخابات، که رئیس اجرایی در جلوی کابینه، شورای اجرایی بین ۷ تا ۱۱ عضو تشکیل می‌شود. مدت تصدی مدیرعامل ۵ سال است و هیچ کس نمی‌تواند بیش از دو دوره متوالی خدمت کند. فرماندار دارای قدرت‌های سیاسی و اجرایی قوی مشابه با رئیس جمهور است. این اختیارات، از طرف بالا، توسط دولت مرکزی در پکن محدود است. که فرماندار مستقیماً به آن‌ها گزارش می‌دهد.

در ماه می‌سال ۱۹۹۹، ادموند هو، یک رهبر جامعه و بانکدار، اولین مدیر اجرایی PRC منصوب به ماکائو SAR بود که در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۹ جانشین ژنرال دو روچا ویرا شد. وی توسط ۲۰۰ عضو کمیته انتخاب رئیس اجرایی انتخاب شد. هو، در سال ۱۹۵۵ در ماکائو متولد شد، اولین فرد چینی بود که از دهه ۱۵۵۰ بر منطقه حاکم بود. قبل از ۲۰ دسامبر سال ۱۹۹۹، هو مقامات اصلی را در دولت جدید نامزد کرد و سایر وظایف انتقال را نیز انجام داد. هو دوباره برای دوره دوم در سال ۲۰۰۴ انتخاب شد و در سال ۲۰۰۹ توسط فرناندو چوی جانشین شد.

ارگان قانون‌گذاری قلمرو، مجلس قانونگذاری است. یک هیئت ۳۳ نفره متشکل از چهارده عضو منتخب مستقیم، دوازده عضو منتخب غیرمستقیم به نمایندگی از حوزه‌های انتخابیه عملکردی و هفت عضو تعیین شده توسط رئیس اجرایی است. مجلس قانون‌گذاری، وظیفه قانون‌گذاری عمومی از جمله مالیات، تصویب بودجه و قوانین اجتماعی و اقتصادی را بر عهده دارد. شرایط برای چهار سال است که جلسات سالانه از ۱۵ اکتبر تا ۱۶ اوت برگزار می‌شود.

چندین کمیته ثابت در مجلس وجود دارد که وظایف زیر را انجام می‌دهد: بررسی و صدور گزارش‌ها و بیانیه‌ها در مورد پروژه‌ها و پیشنهادات قانون، در قطعنامه‌ها و بررسی‌ها و پیشنهادات اصلاحات ارائه شده به مجلس قانون‌گذاری است. بررسی دادخواست‌های ارسالی به مجلس قانون‌گذاری، رأی گیری درمورد موضوعاتی که به طور کلی توسط مجمع عمومی مجلس قانون‌گذاری تصویب می‌شود و پاسخ به سؤالات مطرح شده توسط رئیس جمهور یا مجمع عمومی است.

پایتخت و شهرهای بزرگ کشور ماکائو

کشور ماکائو در سواحل جنوبی چین، ۶۰ کیلومتری (۳۷ مایل) غرب هنگ کنگ، در سمت غربی رودخانه رود مروارید واقع شده است. این کشور در شرق و جنوب با دریای چین جنوبی احاطه شده است و شهر گوانگدونگ از Zhuhai به غرب و شمال همسایه است.

این قلمرو شامل شبه جزیره ماکائو، تایپا و کلوآن است. یک قطعه زمین ۱ کیلومتر (۰/۳۹ مایل مربع) در جزیره همجوار Hengqin که میزبان دانشگاه ماکائو است نیز تحت نظارت دولت منطقه است. بلندترین نقطه این منطقه Coloane Alto است که ۱۷۰.۶ متر (۵۶۰ فوت) از سطح دریا دارد.

توسعه شهری در شبه جزیره ماکائو، که بیشتر مردم در آن زندگی می‌کنند متمرکز شده است. هر دو رسوب طبیعی و احیای زمین، منطقه را به اندازه کافی برای حمایت از رشد شهری گسترش داده‌اند. ماکائو مساحت زمین خود را در قرن گذشته سه برابر کرده است، از ۱۰.۲۸ کیلومتر (۳.۹۷ در اواخر قرن ۱۹ به ۳۲.۹ کیلومتر (۱۲.۷ در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.)

Cotai، این منطقه از زمین‌های اصلاح اتصال Taipa و Coloane، شامل بسیاری از استراحتگاه پس از تاسیس ۱۹۹۹ است.

شرکت های مهم و معتبر کشور ماکائو

ماکائو یک IS سرزمین خود مختار در سمت غربی از دلتای رود مروارید در شرق آسیا است. با جمعیت ۶۵۰.۹۰۰ ساکن در مساحتی ۳۰.۵ کیلومتر (۱۱.۸ متر مربع پر جمعیت‌ترین منطقه در جهان است.

ماکائو در میان ثروتمندترین مناطق جهان قرار دارد و به عنوان ۲۰۱۵ خود سرانه تولید ناخالص داخلی توسط برابری قدرت خرید بالاتر است از هر کشوری در جهان، با توجه به بانک جهانی این بزرگترین مرکز در سال ۲۰۰۶، شد با اقتصاد به شدت وابسته به گردشگری، همچنین به عنوان سازنده طبق گزارش The World Factbook، ماکائو چهارمین امید به زندگی در دنیا دارد. علاوه بر این، این منطقه یکی از مناطق آسیا با «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» است و از سال ۲۰۱۴ در رتبه ۱۸ جهان قرار دارد.

این لیست شامل شرکت‌های قابل توجه با دفتر مرکزی مستقر در کشور است. صنعت و بخش از معیار طبقه‌بندی صنعت پیروی می‌کنند. سازمان‌هایی که فعالیت خود را متوقف کرده‌اند شامل نقصان شناخته می‌شوند.

نام

صنعت

بخش

مرکز فرماندهی

تأسیس شد

یادداشت

هوا ماکائو

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

ماکائو

۱۹۹۴

شرکت هواپیمایی

CEM

خدمات رفاهی

برق معمولی

ماکائو

۱۹۷۲

قدرت

بانک ساخت و ساز چین (ماکائو)

مالی

بانک ها

ماکائو

۱۹۷۲

بانک ، بخشی از بانک ساخت و ساز چین (هنگ کنگ

گروه مالی دلتا آسیا

مالی

بانک ها

ماکائو

۱۹۳۵

بانک

بانک صنعتی و تجاری چین (ماکائو)

مالی

بانک ها

ماکائو

۲۰۰۹

بانک

جت آسیا

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

ماکائو

۱۹۹۵

شرکت هواپیمایی

بانک چینی ماکائو

مالی

بانک ها

ماکائو

۲۰۰۲

بانک

کلوپ جوکی ماکائو

خدمات مصرف کننده

قمار

ماکائو

۱۹۸۰

مسابقه اسب دوانی

ماکائو.com

خدمات مصرف کننده

مسافرت و جهانگردی

ماکائو

۲۰۰۶

بازاریابی مسافرتی

خطوط هوایی Metis TransPacific

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

ماکائو

۲۰۰۷

خطوط هوایی قطع شده

OCBC Wing Hang Bank

مالی

بانک ها

ماکائو

۱۹۳۷

بانک ، بخشی از OCBC Bank سنگاپور

اوچ 1867

خدمات مصرف کننده

خرده فروشان تخصصی

ماکائو

۱۸۶۷

جواهر سازی

منابع شوون تاک

مالی

بانک ها

ماکائو

۱۹۷۲

بانک

آسمان شاتل

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

ماکائو

۱۹۹۷

شرکت هواپیمایی

Transmac

خدمات مصرف کننده

مسافرت و جهانگردی

ماکائو

۱۹۸۸

خدمات اتوبوس

شرکت حمل و نقل ماکائو

خدمات مصرف کننده

مسافرت و جهانگردی

ماکائو

۱۹۵۰

خدمات اتوبوس

ویوا ماکائو

خدمات مصرف کننده

هواپیمایی

ماکائو

۲۰۰۵

خطوط هوایی ، بدون نقص 2010

ZOTAC

فن آوری

سخت افزار کامپیوتر

ماکائو

۲۰۰۶

سخت افزار کامپیوتر

عجایب کشور ماکائو

کلیسای باقی مانده از کلیسای جامع سنت پاول، که زمانی بهترین ساختمان مسیحی در خاور دور به حساب می‌آمد، نمای تحمیل کننده آن از دوره رنسانس است، یک نشانه ماکائو که در بالای پله‌های گرانیتی قرار دارد. پس از تخریب اولین کلیسا با آتش در سال ۱۶۰۱، کلیسای جدیدی در سال ۱۶۳۷ تکمیل شد که از کلیسای گسی در رم الگوبرداری شد و توسط مسیحیان رانده شده از ژاپن ساخته شد.

این کلیسا در سال ۱۸۳۵ توسط یک طوفان و آتش‌سوزی ویران شد، اما نمای باقی مانده آن هنوز بخشی از جلال قبلی کلیسای جامع را به نمایش می‌گذارد. از ویژگی‌های قابل توجه می‌توان به کتیبه‌ای در بالای درگاه که کلیسا را به مادر خدا اختصاص می‌دهد، چهره‌های مقدسین و تزئینات تسکین یافته اشاره کرد. اگر فقط یک روز وقت برای اکتشاف دارید، ممکن است بخواهید یک تور با راهنما را در نظر بگیرید. در تور گشت و گذار در سفر به ماکائو می‌توانید ویرانه‌های سنت پاول، معبد A-Ma و بسیاری دیگر از مکان‌های معروف ماکائو را مشاهده کنید.

در قلب تاریخی کشور ماکائو، میدان سنادو (میدان سنا) منطقه‌ای لذت بخش از عابر پیاده است و جایی که احتمالاً بازدید خود از ماکائو را آغاز خواهید کرد. نکات برجسته شامل ساختمان چشمگیر سنا قدیمی است، که هم اکنون توسط شورای شهرداری اشغال شده است و به عنوان گسترده‌ترین نمونه از معماری استعماری پرتغال در ماکائو به حساب می‌آید.

نمای نفیس ساختمان در سال ۱۸۷۰ اضافه شد، و کل ساختمان در سال ۱۹۴۰ به طور کامل بازسازی شد. نکات برجسته داخلی اتاق شورا با تخته‌های چوبی غنی آن و کتابخانه سنا با بیش از ۵۰.۰۰۰ نسخه نادر، حدود بیش از ۵۰۰ مورد است. این میدان همچنین یک مکان عالی برای خرید است و ناهارخوری در رستوران‌هایی که دارای غذاهای اروپایی و چینی هستند. این شهر همچنین دارای تعدادی از جاذبه‌های گردشگری دیگر، از جمله کلیسای قرن دوازدهم سنت دومینیک است.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری کشور ماکائو

کشور ماکائو نیز مانند دیگر کشورها تعدادی از مشاهیر و افتخارات جهانی را در خود جای داده است که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم.

مینگ­سدون (بازیگر)
مینگ‌سدون؛ متولد ۲۰ نوامبر ۱۹۶۳ بازیگر آمریکایی چینی است. او با انواع مختلفی از نامهایش مانند مینگ نا، مینگ‌سدیم، مینگ‌سدون و مینگ ون شناخته شده است. او به خاطر ابراز فا مولان در فیلم‌های مولان و سری بازی‌های ویدئویی Kingdom Hearts شناخته شده است، و به عنوان دکتر جینگ-می «Deb» چن در سریال درام پزشکی NBC ER. او عضو بازیگران نمایش، Inconceivable، یک درام پزشکی بود که در NBC پخش شد، اما این نمایش کوتاه مدت بود و تنها پس از دو قسمت کنسل شد.

این نمایش یکی از معدود برنامه‌های تلویزیونی آمریکایی با رهبری سریال‌های آسیایی آمریکاست. از سال ۲۰۱۳، او به عنوان ملیندا می‌در سریال اکشن ABC Agents of SHIELD بازی می‌کرد.

ایزابلا لئونگ( بازیگر)
لوئیزا ایزابلا نولسکو دا سیلوا، که بهتر به عنوان ایزابلا لئونگ شناخته می‌شود، بازیگر و خواننده سابق ماکانایی مستقر در هنگ کنگ است.

مالکس فونگ چونگ سان(بازیگر)
الکس فونگ بازیگر صنعت تلویزیون و فیلم در هنگ کنگ است. او بعد از ۱۲ سال با هم بازیگر هو یان موک ازدواج کرد. آن‌ها اکنون یک دختر بچه دارند.

ادموند هو(سیاستمدار)
ادموند هو هو وا، GCIH، GML، GCM اولین رئیس اجرایی منطقه اداری ویژه ماکائو جمهوری خلق چین بود، وی اکنون نایب رئیس یازدهمین کنفرانس سیاسی مشاوره سیاسی خلق چین است. ادموند هو در ۱۵ می‌۱۹۹۹ توسط کمیته انتخاب برای رئیس اجرایی MSAR رئیس جدید منتخب انتخاب شد. وی در تاریخ ۲۰ می‌همان سال توسط نخست وزیر شورای امور خارجه، زو رونجی، به عنوان رئیس اجرایی منصوب شد و در مراسم ویژه با عنوان تأسیس MSAR در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۹، به عنوان رئیس اجرایی سوگند یاد کرد.

 

کشورها و مناطق وابسته کشور ماکائو

پس از اجازه پرتغالی‌ها به طور دائم در کشور ماکائو مستقر شدند، هر دو بازرگان چینی و پرتغالی به ماکائو بازگشتند، اگرچه پرتغالی‌ها (فقط در ۱۵۸۳ تعداد ۹۰۰ نفر و از ۲۶۰۰۰ نفر در سال ۱۶۴۰ تعداد ۱۲۰۰ نفر بودند. این به سرعت به یک گروه مهم در توسعه تجارت پرتغال در طول سه مسیر اصلی تبدیل شد: ماکائو-مالاکا-گوا-لیسبون، گوانگژو-ماکائو-ناگازاکی و ماکائو-مانیل-مکزیک مسیر گوانگژو – ماکائو-ناگازاکی به ویژه سودآور بودند.

پرتغالی‌ها به عنوان واسطه عمل می‌کردند و با حمل ابریشم چینی به ژاپن و نقره ژاپنی به چین، به این ترتیب نشانه‌های بزرگی را در این فرآیند قرار می‌دادند. این تجارت که قبلاً سودآور بود، حتی بیشتر شد، زیرا مقامات چینی با ممنوعیت تجارت مستقیم با ژاپن در سال ۱۵۴۷، به دلیل دزدی دریایی توسط اتباع چینی و ژاپنی، معامله گران پرتغالی ماکائو را به انحصار سپردند.

عصر طلایی کشور ماکائو همزمان با اتحادیه تاجرهای اسپانیا و پرتغال، بین سال‌های ۱۵۸۰ تا ۱۶۴۰. پادشاه فیلیپ دوم اسپانیا تشویق شد که به وضع موجود آسیب نرساند، اجازه دهد تجارت بین ماکائو پرتغالی و مانیل اسپانیایی ادامه یابد و دخالت نکند. تجارت پرتغال با چین در سال ۱۵۸۷، فیلیپ ماکائو را از «حل یا بندر نام خدا» به «شهر نام خدا» (Cidade do Nome de Deus de Macau) ارتقا داد.

اتحاد پرتغال با اسپانیا به این معنا بود که مستعمرات پرتغال به هدف‌هایی برای هلند تبدیل شدند که در آن زمان در یک تلاش طولانی برای استقلال خود از اسپانیا یعنی جنگ هشتادساله، آغوش گرفتند. پس از تأسیس شرکت هلندی هند شرقی در ۱۶۰۲، هلندی‌ها چندین بار به ماکائو حمله کردند و در سال ۱۶۲۲ با یک حمله گسترده در مقیاس، به اوج خود رسید، هنگامی که ۸۰۰ حمله کننده با موفقیت توسط ۱۵۰ مدافع و ماکائیایی پرتغالی و تعداد زیادی از بردگان آفریقایی دفع شدند. یکی از اولین اقدامات فرماندار بعدی ماکائو، که سال بعد وارد آن شد، تقویت دفاعی این شهر بود که شامل ساخت قلعه گویا بود.

پس از آنکه چین در سال ۱۸۴۲ هنگ کنگ را به انگلیسی‌ها واگذار کرد، موقعیت کشور ماکائو به عنوان یک مرکز تجاری بزرگ منطقه کاهش یافت و به دلیل اینکه کشتی‌های بزرگتر به بندر آب‌های عمیق ویکتوریا کشیده شدند، کاهش یافت. در تلاش برای بازگشت این روند، پرتغال ماکائو را بندر رایگان اعلام کرد، مقامات و سربازان چینی را اخراج کرد و پس از آن مالیات را بر ساکنان چینی وضع کرد. در سال ۱۸۴۸، شورشی از قایقرانان به وقوع پیوست.

فرهنگ مردم کشور ماکائو

محبوبیت جهانی غذاهای کانتونی و هنرهای رزمی چینی (کونگ فو به زبان کانتونی یا وو شو در ماندارین) باعث شده است که این محبوبیت در پرتغال نیز به چشم بیاید.

در سال ۱۹۹۸، اولین جشنواره دا لووسوفونیا در ماکائو برگزار شد، جشنواره‌ای از انجمن‌های پرتغالی زبان، در نوامبر ۲۰۱۳، شانزدهمین جشنواره این جشنواره به مدت دو روز و نیم با فعالیت‌های موسیقی، برنامه‌های کودکانه، بازی‌های سنتی پرتغالی و غذاهای کشورهای پرتغالی زبان برگزار شد.

دو زبان رسمی ماکائو چینی و پرتغالی است، اگرچه دومی فقط توسط یک اقلیت کوچک صحبت می‌شود. انگلیسی نیز به طور گسترده صحبت می‌شود.
علائم در ماکائو به دو زبان سنتی چینی و پرتغالی نمایش داده می‌شوند. در مقایسه با سرزمین اصلی چین، ماکائو به همراه هنگ کنگ و تایوان به طور کلی از شخصیت‌های چینی ساده شده استفاده نمی‌کنند.

پیشرفت در ماکائو

کشور ماکائو بخشی از جمهوری خلق چین است و یک اقتصاد باز کوچک وابسته به جهانگردی و قمار دارد به طوری که می‌تواند موقعیت پیشرفته‌تری را در نظر بگیرد. و از سال ۱۹۹۹ دارای موقعیت منطقه ویژه اداری (SAR) است. پس از چند سال رشد، اقتصاد در سال ۲۰۱۹ به کسری رسید (-۴.۷٪ از تولید ناخالص داخلی)، به دلیل کاهش درآمد در امتیاز دهندگان در کازینو با توجه به پیش بینی‌های صندوق بین‌المللی پول از ۱۴ آوریل ۲۰۲۰، به دلیل شیوع COVID-19، رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ به -۲۹.۶٪ سقوط می‌کند و در سال ۲۰۲۱ با ۳۲٪ برداشت می‌شود، که این موضوع منوط به اقتصاد جهانی است.

مازاد مالی در سال ۲۰۱۹ اندکی به ۵/۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی (IMF) افزایش یافته است، اما انتظار می‌رود در سال‌های آینده (۱۴.۶ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۳/۱۴ درصد در سال ۲۰۲۱) کاهش یابد. براساس آخرین چشم‌انداز اقتصادی جهانی صندوق بین‌المللی پول (آوریل ۲۰۲۰)، تورم در سال ۲۰۱۹ به ۲.۸٪ کاهش یافت و پیش بینی می‌شود حتی در سال ۲۰۲۰ (۲٪) و حتی در سال ۲۰۲۱ (۲.۳٪) اندکی افزایش یابد.

ناشی از مسکن، قیمت مواد غذایی و انرژی برای مقابله با اثرات تورم و توزیع مجدد ثروت کشور، دولت در نظر دارد نقل و انتقالات پول را از طریق طرح مشارکت ثروت و کاهش مالیات دنبال کند. ماکائو از مدیریت محتاطانه دولت در امور اقتصاد بهره برده است، که هدف آن انضباط مالی و ثبات مالی و ارائه یک موقعیت خارجی محکم است.

قوانین عمومی در کشور ماکائو

کشور ماکائو سفارتخانه‌­ای در دیگر کشورها ندارد و تنها نماینده­‌ای در سفارتخانه­‌های چین دارد. بنابراین اگر می­‌خواهید ویزای ماکائو را بگیرید، تنها کافیست که به سفارتخانه چین مراجعه کنید.

پول رایج و قانونی کشور ماکائو، پاتاکای ماکائوست. پول چینی یعنی یوآن و رمبینی در مغازه‌­های ماکائو استفاده نمی شود. بنابراین اگر از چین به ماکائو رفتید، باید ارز خود را تبدیل کنید. در این شهر البته دلار هنگ کنگ قابل قبول است و بیشتر مغازه­ها، ارز هنگ کنگ را قبول می­کنند. از حقایقی جالبی که راجع به این شهر وجود دارد، اعتبار بیشتر دلار هنگ کنگ به نسبت پول پاتای ماکائو در میان مغازه­‌های آن است.

جالب است بدانید که شهروندان چینی برای بازدید از کشور ماکائو نیاز به ویزا دارند اما شهروندان اتحادیه اروپا، استرالیا، آمریکایی و کانادایی نیاز به ویزای ماکائو ندارند. بیشتر مسافران و گردشگرانی که می‌­خواهند وارد ماکائو شوند، پس از ورود به بندر ماکائو می­‌توانند ویزای این شهر را دریافت کنند.