کافه سفر

کافه سفر

گروه جهـانگـردی و مهـاجـرتی

جستجو
Close this search box.

عمان

همه چیز درباره عمان

اطلاعات کلی عمان :

کشور عمان یک کشور پادشاهی است که به‌طور کلی دارای رشته کوه‌های بزرگی است. در این کشور دشت‌ها و جلگه‌های زیادی وجود دارد و بلندترین رشته کوه این کشور حجر نام دارد. این کشور از سمت غرب با امارات و از سمت جنوب با یمن همسایه است. اختلاف ساعتی این کشور با تهران، نیم ساعت اعلام شده است.

محصولات صادراتی عمان اغلب در زمینه نفت، ماهی و آهن آلات است؛ به‌طوری که بیشترین صادرات از این کشور به چین و کره جنوبی و ژاپن صورت می‌گیرد. در سال‌های اخیر میزان صادرات این کشور به تایوان بیشتر شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در روند صادرات، عمان اغلب به سود خوبی رسیده است. بهترین فصل برای سفر به عمان از نظر آب و هوا پاییز و زمستان است که دمای روز حدود ۲۴ درجه و شب‌ها ۱۶درجه سانتی‌گراد است.

درباره کشور عمان

عمان سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است که آب و هوای گرمی دارد. این کشور به نسبت سایر کشورهای عربی، زمینه فعالیت، رشد و پیشرفت را نداشته؛ اما کشور بسیار مستعدی برای پیشرفت است؛ به این دلیل که این کشور دومین پول ارزشمند دنیا را داراست. درآمد افراد در کشور عمان بسیار بالاست؛ اما هزینه‌های زندگی در عمان هم به همان نسبت در این کشور بالا می‌رود. این کشور با ایران نیم ساعت اختلاف ساعت دارد. در ادامه بیشتر با این کشور آشنا می‌شویم.

عمان کشوری در جنوب غربی آسیا است که در همسایگی یمن، تنگه هرمز، عربستان و امارات متحده عربی قرار دارد. این کشور، کشوری پادشاهی به‌حساب می‌آید که در سده ۱۹ میلادی در اوج قدرت خود به سر می‌برده است. مسقط پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و زبان رسمی مردم، عربی است و حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

اقتصاد عمان مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه وابسته به نفت و گاز است؛ پس می‌توان گفت کشوری مصرف کننده است و صنعت در آن کم است. واحد پول این کشور، ریال عمان است.

پزشکان ایرانی و افرادی که می‌خواهند بیزینسی ایجاد کنند؛ به این دلیل که درآمد در کشور عمان بیشتر از ایران است و همچنین این کشور به ایران نزدیک است، مهاجرت به عمان را گزینه بسیار خوبی می‌دانند؛ اگر قصد سفر به عمان و یا مهاجرت را دارید، ما تلاش کرده‌ایم در این مقاله به‌طور مفصل در مورد این کشور اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

اقتصاد و منابع مالی عمان

وضعیت تولید ناخالص داخلی در کشور عمان براساس سایت tradingeconomics در حدود ۶۷.۷۶ میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در این کشور کاهش داشته است و این کشور شرایط را برای جذب نیروی خارجی فراهم کرده است.

نرخ تورم در این کشور در سال‌های اخیر به صفر رسیده است و این موضوع نشان می‌دهد که این کشور توانسته کنترل خوبی بر روی میزان تورم داشته باشد.

کشور عمان مانند کشورهای همسایه خود دسترسی مشخصی به منابع نفتی دارد و این کشور روزانه حدود ۹۷۰.۹ هزار بشکه نفت را در پایان دسامبر ۲۰۱۹ ثبت کرده است؛ در حالی‌که در مدت مشابه سال ۲۰۱۸، برابر با ۹۷۸.۴ بشکه بوده است. این کشور دارای منابع گاز است و مشخص است وضعیت منابع مالی این کشور بهبود خوبی نسبت به سال‌های قبل داشته است.

قیمت ریال در عمان براساس ساختار سیاسی این کشور تعیین می‌شود.

محصولات صادراتی کشور عمان اغلب در زمینه نفت، ماهی و همین‌طور آهن‌آلات اعلام شده است؛ به‌طوری که بیشترین صادرات از این کشور به چین و کره جنوبی و ژاپن صورت می‌گیرد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در روند صادرات، این کشور اغلب به سود خوبی رسیده است.

این کشور در زمینه محصولات وارداتی از قبیل تجهیزات حمل و نقل و همین‌طور کالاهای تولیدی کارخانه‌ای بسیار عالی عمل کرده است؛ به‌طوری که بیشتر کالاهای وارداتی از کشور عمان در آمریکا، آلمان و هند دیده می‌شوند. وضعیت کشاورزی در این کشور آن‌طور که باید پیش نرفته است؛ اما مشخص است که آینده اقتصادی این کشور در زمینه محصولات کشاورزی قوی خواهد بود.

یک نکته بسیار مهم در زمینه اقتصاد کشور عمان این است که وضعیت دسترسی به نفت بسیار خوب بوده و می‌تواند در شاخص‌های اقتصادی این کشور تأثیرگذار باشد؛ این‌طور که شواهد نشان می‌دهد این کشور یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه روابط تجاری است و در این زمینه توانسته به نسبت قبل رشد بسیاری داشته باشد.

رنکینگ جهانی عمان

رنکینگ اقتصادی عمان در سال ۲۰۱۹ براساس سایت tradingeconomic به شکل زیر است:

 • وضعیت موازنه‌های تجاری در این کشور، ۴۶۵.۲۰ و وضعیت حساب جاری ۱۶۷۱.۰۰- میلیون ریال برآورد شده است. وضعیت واردات و صادرات نیز در این کشور به ترتیب ۸۱۹.۷۰ و ۱۲۸۴.۹۰ میلیون ریال اعلام شده است.
 • کشور عمان دارای ۰.۰۲ تن ذخایر طلا است، تولید نفت خام ۹۵۹.۰۰ بی‌بی ال اعلام شده است. تغییرات موجودی انبار ۹۹۳.۸۰ میلیون ریال عمان اعلام شده است و سرعت اینترنت در این کشور ۴۹۲۷.۰۳ کیلوبایت بر ثانیه برآورد شود.
 • شاخص‌های رقابتی این کشور حدود ۶۴ امتیاز دارد و رتبه رقابتی کشور عمان ۵۳اعلام شده است. وضعیت تولید الکتریسیته در این کشور ۲۱۳۲.۹۰ گیگاوات بر ساعت است.
 • ارزش‌های فعلی اقتصادی نشان می‌دهد که این کشور داده‌های آماری بی‌نظیری را پیش برده که می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. شهرهای این کشور هر یک از نظر اقتصادی و مالی دارای پتانسیل مشخصی هستند، این موضوع بر روی وضعیت اقتصادی تأثیر گذاشته است. قیمت مصرف کنندهCPI صفحه اول بر اساس نقاط شاخص، ۱۰۵.۲۰ ارزیابی شده است. نرخ تورم ماهانه در این کشور، ۰.۹۷- درصد است.

ساختار سیاسی عمان

ساختار سیاسی در عمان به‌صورت پادشاهی است؛ به‌طوری که پادشاه رئیس حکومت و رئیس دولت شناخته می‌شود. سلطنت در این کشور در وضعیت موروثی است. مجلس سنای عمان دارای ۷۰ کرسی بوده که نمایندگان آن از سوی پادشاه تعیین می‌شوند. این نمایندگان در حقیقت تنها قدرت ارائه مشاوره را دارند و قدرت اجرایی به آن‌ها داده نمی‌شود.

مجلس در عمان ۸۴ کرسی دارد و نمایندگان با رأی مردم برای دوره‌های ۴ساله انتخاب می‌شوند. نمایندگان در مجلس به‌طور کلی قانون تعیین می‌کنند و در زمینه مشاوره‌ای فعالیت دارند.

 

گروه جهانگردی و مهاجرتی کافه سفر

پایتخت و شهرهای بزرگ عمان

 • مسقط پایتخت عمان است و در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد، این شهر در بخش جنوبی این کشور قرار دارد؛ به‌طور کلی یکی از جالب‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر زیبا دارای صخره‌های درشت و درخشنده بوده که غالباً از هم جدا هستند. پوشش‌های نباتی این شهر زیبا چشم‌ها را خیره می‌کند.
 • شهر مسندم یک شبه جزیره در عمان است و یکی از شهرهای مهم شمالی این کشور محسوب می‌شود. این شهر دارای نوار ساحلی بسیار وسیعی است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این شهر زیبا به‌طور کلی دارای فضای کاری قوی‌تری نسبت به شهرهای دیگر است.
 • شهر صلاله از دیگر شهرهای بندری در عمان است که در دو منطقه کوهستانی و جنگلی تشکیل شده است، این شهر دارای کوه‌های سرسبز، غارهای زیبا، چشمه‌های شیرین و دره‌های پر درخت است. این شهر به‌طور کلی دارای درختان بلند نارگیل و موز است.
 • شهر بریمی از دیگر شهرهای پادشاهی است و به‌طور کلی یکی از مناطق بزرگ و دیدنی محسوب می‌شود، این شهر در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد. در این شهر صنایع دستی زیادی به فروش می‌رسد و کوزه‌گری و کاشی و چرم در آن بسیار ساخته شده است.
 • شهر ظاهره از دیگر شهرهای مهم عمان است که دارای بیابان‌های زیبا و بسیار وسیعی است، شهر ظاهره در زمینه تولید محصولاتی مانند مس بسیار خوب عمل کرده است.

جمعیت و شرکت‌های ایرانی در عمان

بیشتر شرکت‌های ایرانی که در عمان فعالیت می‌کنند، در زمینه آهن‌آلات به بودجه صادراتی مشخصی رسیده‌اند؛ به‌طوری که صادرات در این زمینه نسبت به سایر کشورها بیشتر اعلام شده است. شواهد نشان می‌دهد وضعیت صادراتی محصولات غذایی در این کشور بهبود داشته است و شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند.

مورد دیگر وضعیت نرخ مالیات شرکت در عمان است که بارها مورد ارزیابی قرار گرفته است، این کشور در سال‌های گذشته نرخ مالیات شرکتی را بر روی ۱۲ درصد در وضعیت ثابت قرار داده بود؛ اما امروزه نرخ ۱۵ درصدی برای آن گزارش شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که نرخ مالیات شرکتی افزایش ۳ درصدی داشته است.

در این کشور نرخ مالیات درآمد شخصی و همین‌طور نرخ مالیات بر فروش ۰ اعلام شده است و مشخص است که با ثبت شرکت در این کشور درگیر هزینه‌های اضافی نخواهید بود.

یک موضوع مهم دیگر که رویکردهای اقتصادی ثبت شرکت در عمان را پیشرفته‌تر از قبل کرده است، وضعیت اقتصاد و درمان در این کشور است؛ یعنی دولت کشور عمان به افرادی که قصد ورود به بخش ثبت شرکت در این کشور را دارند، پیشنهاد می‌کند که ورود به بخش‌های درمانی داشته باشند.

به این ترتیب، روند اقتصادی افزایش داشته و می‌تواند در زمانی مشخص به ارزش اقتصادی بهتری دست یابد؛ چیزی که در سال‌های اخیر کمتر دیده شده است؛ این‌طور که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، ارزش‌های فعلی اقتصادی در این کشور توانسته بر چند اساس استوار باشد.

عجایب عمان

از عجایب کشور عمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهلا یکی از مناطق گردشگری زیبا است که در شمال این کشور و در یک بیابان قرار گرفته است، این مکان در 40 کیلومتری شهر نیزوا واقع شده است و دارای قلعه‌های تاریخی و دیدنی وسیعی است. این منطقه به‌دلیل داشتن طیف وسیعی از سفال‌های محلی شهرت دارد.
 • جبل اخضر یکی از دیدنی‌های عجیب و غریب در عمان است که مشهور به کوه سبز است. این کوه به‌صورت سنتی طراحی شده است و دارای بخش‌های زیاد سنگ آهک است. این کشور به‌طور کلی با جنگل‌های سرسبز پوشیده شده است. این ناحیه به‌طور کلی محافظت شده است و مواد کشاورزی در آن به‌طور کلی رشد خوبی دارد و بازدید از این منطقه در زمان طلوع آفتاب بسیار زیبا خواهد بود.
 • در بخش شرقی عمان، منطقه راس آل جینز وجود دارد که پناه‌گاه لاک پشت‌هایی است که در این منطقه زندگی می‌کنند، این منطقه در طول تابستان بسیار دیدنی است و بین ماه‌های می و اکتبر مورد بازدید قرار می‌گیرد. این منطقه دارای جاذبه‌های دیدنی زیادی مانند موزه است.

خلاصه تاریخ عمان

عمان منطقه‌ای در جنوب شرقی شبه جزیره‌ی عربستان است، این کشور از سمت شمال غرب با امارات متحد غربی، از سمت غرب با عربستان سعودی و از سمت جنوب با یمن همسایه است. بیشتر بخش‌های این کشور توسط رشته‌های کوه‌های بزرگ و صعب‌العبور پوشانده شده است و این منطقه نزد سومریان در ۳۰۰۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح به نام «ماگان» مشهور بود.

مقارن با ظهور اسلام، عمان به‌عنوان یک سرزمین جغرافیایی مستقل و مجزا از سایر مناطق عربستان به شمار می‌رفته است؛ در واقع عمانیان کهن از نژادگان اعراب جنوبی و اصیل هستند. این اعراب بر خلاف اعراب شمالی (فرزندان اسماعیل) پیشینه‌ی غیرعربی نداشته‌اند.

در قرن نهم میلادی، نخستین دولت اباضی در این کشور تأسیس شد. اباضی‌ها، شکل حکومت خود را امامت و رئیس حکومت خود را امام می‌نامیدند. در سال ۹۳۱ میلادی، عمان به اشغال قرمطیان درآمد و یک سال در اشغال قرمطیان بود.

سلسله‌ی ایرانی‌تبار آل‌بویه در سال ۹۷۲ میلادی این کشور را تصرف کردند. این تصرف تا سال ۱۰۵۰ میلادی به طول انجامید. در سال ۱۵۰۷ میلادی کشور پرتغال به این کشور حمله کرده و آن را اشغال می‌کند، این تصرف تا سال ۱۶۵۱ طول می‌کشد.

قوانین عمومی عمان

از برخی قوانی و عرف‌های عمومی که در کشور عمان بسیار رایج است می‌توان به موارد زیراشاره کرد: 

 • این‌طور که مشخص است مردم این کشور حق توهین به سایر فرهنگ‌ها را ندارند و در کل با توهین به مقدسات و فرهنگ افراد برخورد می‌شود.
 • عموماً برهنه بودن در مکان‌های مقدس خلاف قانون است.
 • رعایت آداب و رسوم فرهنگی در عمان بسیار مهم است و باید به‌طور دقیق رعایت شود.